Vanjskopolitičke smjernice NR Kine koje su predmet ove analize, predstavljene su na 67. sjednici Opće skupštine Ujedinjenih naroda koja je održana u rujnu ove godine. Ova analiza neće se baviti svim kineskim stajalištima o međunarodnoj situaciji, već samo onima koja inače pobuđuju najveći interes u javnosti.
O Ujedinjenim narodima i međunarodnoj situaciji općenito
Kinezi smatraju da međunarodna situacija prolazi kroz duboke i složene promjene. Navodi se jačanje mnogopolarnosti i ekonomske globalizacije, te jačanje povezanosti i međuovisnosti država, dok istovremeno rastuće ekonomije i zemlje u razvoju postaju sve snažnije.
Vidljivo je da kineski stav istovremeno detektira dva temeljna procesa: ekonomsku globalizaciju koja predstavlja glavno tijelo suvremene povijesti tj. njezin sadržaj, te mnogopolarnost koja predstavlja željeni smjer kretanja ekonomske globalizacije tj. njezinu formu. Ekonomska globalizacija stoga predstavlja proces, dok je mnogopolarnost njezin potproces.
Kina inzistira na mnogopolarnosti s ciljem postizanja ravnopravnosti u međunarodnim odnosima, dakle s ciljem slabljenja američke supremacije i samovolje. "Kina je uvijek zagovarala, podupirala i prakticirala multilateralizam, te činila velike napore u promociji središnje uloge UN-a u međunarodnim poslovima." Sjetimo se kineskih kritika na račun američke invazije na Irak 2003. godine, invazije koju je i Kofi Annan, tadašnji čelnik UN-a, nazvao ilegalnim činom koji se protivi Povelji Ujedinjenih naroda.
"Kina podupire nužne i razumne reforme UN-a, kako bi on povećao svoj autoritet i učinkovitost, ojačao svoje kapacitete za rješavanje novih prijetnji i izazova, kako bi se omogućilo što bolje ispunjavanje dužnosti povjerenih Poveljom Ujedinjenih naroda." Kinezi smatraju da treba povećati utjecaj zemalja u razvoju, afričkih zemalja i zemalja srednje veličine koje čine većinu država članica UN-a.
Moguća je i reforma Vijeća sigurnosti UN-a. Kina kritizira sadašnji model, te se zalaže za Indiju kao stalnu članicu Vijeća sigurnosti. Pošto se Indija često percipira kao budući rival Kini, kako zbog mnogoljudnosti, tako i zbog brzorastuće ekonomije, kinesko zauzimanje za Indiju, kao stalnu članicu, dokazuje da Kina teži istinskoj mnogopolarnosti.
Kina se s druge strane protivi Japanu kao stalnoj članici, razlog tome ne treba tražiti u povijesnoj pozadini (japanski ratni zločini i nekadašnji imperijalizam), već u tome što je Japan protivnik mnogopolarnosti, te predstavlja ogledan primjer države koja je uklopljena u američki jednopolarni koncept, u kom samo Sjedinjene Američke Države imaju status istinski nezavisnog političkog subjekta.
Politička i sigurnosna pitanja
Po pitanju zaštite civila u oružanim sukobima, Kina ističe principe "nepristranosti, objektivnosti i neutralnosti", smatra da je nužno pribaviti suglasnost države domaćina, da bi došlo do pokretanja međunarodne misije. Kinezi polaze od principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta, te pozivaju na suzdržanost od uplitanja u lokalne političke sporove. Kinezi terorizam smatraju zajedničkim svjetskim neprijateljem, a od terorističkih grupacija spominju samo "Istočno turkestanski islamistički pokret".
- Afganistan - Kina podržava jačanje afganistanske vlade i njezinu borbu protiv terorizma, te se zalaže za obnovu i izgradnju mira. Kina je za tješnju suradnju s zemljama u regiji i za poboljšanje sigurnosnog okruženja. Kina se zalaže za stvaranje uvjeta u kojima bi afganistanska vlada preuzela sigurnosnu odgovornost. Navodi se i pomoć Afganistanu u gospodarskom i društvenom razvoju. Krajnji cilj bi trebao biti da "afganistanski narod upravlja Afganistanom". Kinezi su dakle za Afganistan koji bi bio nezavisan od Sjedinjenih Američkih Država. Afganistanski predsjednik Karzai smatra da: "Kina može odigrati veoma značajnu ulogu u povezivanju Afganistana i Pakistana, s ciljem stvaranja kooperacije u borbi protiv terora i radikalizma". Kina se također zalaže za veću ulogu Afganistana u Šangajskoj organizaciji za suradnju. Ne treba zaboraviti da je ista organizacija odbila zahtjev Sjedinjenih Američkih Država koje su od nje tražile status promatrača.
- Iranski nuklearni program - Kina podržava poštivanje međunarodnih ugovora o neširenju nuklearnog naoružanja, te smatra da Iran ima pravo na mirnodopsko korištenje nuklearne energije. Naravno, Kina istovremeno poziva Iran na ispunjenje preuzetih obveza. Za razliku od zapada koji razmatra upotrebu sile protiv Irana, Kina poziva isključivo na dijalog i pregovore. Kinezi planiraju igrati konstruktivniju ulogu u pronalaženju sveobuhvatnog, dugoročnog i prikladnog rješenja za ovaj problem, stoga možemo očekivati da će Kina svojim utjecajem u međunarodnoj zajednici i dalje čuvati leđa Iranu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.