Izgleda kako je ono malo predaha od intenzivnog pritiska na Siriju, u vrijeme američkih predsjedničkih izbora, završeno. Očekivani proces je pokrenut i sve upućuje na to da se SAD spremaju na skorašnji vojni napad protiv Sirije.
Usredotočimo se na sam proces, jer je on u esenciji poprilično bazičan, nažalost i efikasan. Prvi korak ovog procesa podizanja tenzija bile su smisleno plasirane vijesti koje sugeriraju kako pobunjenici ostvaruju velike vojne napretke na terenu, dok se o kontranapadima sirijske vojske izuzetno slabo pisalo. Kao primjer imamo zatvaranje puta prema glavnoj zračnoj luci u Damasku koji je vojska u kratkom roku oslobodila (vidi: Velika protuofenziva sirijske vojske oko Damaska usporedo s isključenjem interneta u Siriji, put do međunarodnog aerodroma ponovno siguran).
Te informacije služe u svrhu stvaranja jedne specifične slike koja bi se idealno uklopila u lažnu naraciju širih razmjera. Nastoji se stvoriti dojam kako je "režim" u stanju očaja i panike te je sukladno tome sada "spreman na sve". Jedan od centralnih zadataka propagandnog rata protiv Sirije jest predsjednika Bashara Assada učiniti da zapadnoj javnosti izgleda kao "luđak" i "krvolok". Jer pretpostavka u tom slučaju nalaže kako je isti spreman poduzeti krajnje radikalne mjere. Između ostaloga to je i taktika koja se primjenjuje na Iran - ne dozvoljava im se uporaba nuklearne energije jer, prema brojnim zapadnim komentatorima, "nisu stabilni".
To je ujedno i svojevrsni "put do Damaska" kojeg želi implementirati SAD. Pokazati svijetu kako je Assad prenestabilan i radikalan da bi mu se uopće dopustilo da se pokuša obraniti od organizirane i plaćene vojne pobune koja se uvozi u njegovu zemlju. Taj prvi korak ovih dana je uspješno obavljen, kako i nebi - jedna strana u ovom konfliktu posjeduje možda i do 95% svjetske medijske propagande.
Sada kada se stvorio, lažni, dojam da sirijska vojska gomila gubitke, na scenu stupa idući korak - još jednom na valu međunarodne medijske propagande. U ovom kontekstu propagandu moramo shvatiti na jedan specifičan način, ona služi kao stvaranje "podloge" - uskoro ćemo doći i do Obaminog jučerašnjeg prijetećeg govora, no prije toga mora nam biti jasno kako takvi govori ne "padaju iz vedra neba". Da bi Obama uputio ovakvu prijetnju, potrebna mu je podloga, publika i javnost moraju biti prethodno tome adekvatno "kultivirani" - mora im se objasniti zašto će predsjednik SAD-a biti u pravu kada uskoro stane na pozornicu.
Ako danas pokušamo pretražiti medijske izvore po pitanju potencijalne uporabe kemijskog oružja u Siriji, naići ćemo gotovo isključivo samo reference na jučerašnji Obamin govor. Drugim riječima, na snazi je "medijsko zasićenje" - trenutak kada 95% svjetskih medija slijedi isključivo jednu liniju i ponavlja jednu te istu prijetnju u nedogled, bez imalo kritike, smislenog osvrta ili sumnje. Koliko god bi neki možda voljeli da se iza ovakve homogenosti kriju "teorije zavjere", razlozi su poprilično prozaični - govorimo gotovo isključivo o novcu.
Stoga vratimo se samo nekoliko dana unazad, recimo u period od 1. studenog do 3. studenog i pogledajmo što svjetski mediji i njihovi komentatori pišu po pitanju Sirije i kemijskog oružja, u gore spomenutom "stvaranju podloge" sudjeluju ovakvi naslovi:
"Dužnosnik: 'Uznemirujući zankovi' glede sirijskog kemijskog oružja"
http://security.blogs.cnn.com/2012/12/02/official-worrying-signs-regarding-syrias-chemical-weapons/
"Assad 'spreman upotrijebiti otrovni plin'"
http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/news/world_news/
Middle_East/article1170309.ece
"Hoće li zaista uporabiti kemijsko oružje?"
http://www.asharq-e.com/news.asp?section=2&id=32023
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.