Rusija je prekinula uvoz hrane iz zemalja koje su joj uvele sankcije te sada uspješno kompenzira taj manjak pojačavanjem uvoza iz drugih zemalja svijeta. SAD-u i Europskoj Uniji se ovakav razvoj situacije nimalo ne sviđa te su počeli vršiti pritisak na Latinsku Ameriku da se ne povećava izvoz prema Rusiji. No, ekvadorski predsjednik Rafael Correa danas je odgovorio na te pritiske.
"Želim odmah reći kako nama ne treba ničije dopuštenje da bismo prodavali svoje proizvode prijateljskim zemljama. Koliko ja znam, Latinska Amerika nije dio Europske Unije", poručio je predsjednik Correa.
Njegov komentar dolazi neposredno nakon što je list The Financial Times objavio kako će EU pokušati "nagovoriti" Latinsku Ameriku da ne pomažu Rusiji na način da im izvoze hranu koju je Rusija, kao odgovor na sankcije, prestala uvoziti iz EU-a, SAD-a, Kanade, Australije i Norveške.
Trenutačno se iz Ekvadora prema Rusiji izvoze proizvodi kao što su banane, kava i čaj. U prvih pet mjeseci 2014. Ekvador je izvezao oko 580,000 tona banana.
Ruski prekid uvoza hrane iz zemalja koje su Rusiji nametnule sankcije biti će jako dobra prilika za mnoge zemlje koje se nisu neprijateljski postavile prema Rusiji, a od aktualne situacije mogla bi poprilično profitirati upravo Latinska Amerika, naročito Ekvador, Brazil, Čile i Argentina.
Rusiji će trebati puno toga, od mesa, mliječnih proizvoda do voća i povrća. Ova situacija širom otvara vrata ruskim partnerima s druge strane svijeta.
Kada govorimo o brojkama, Rusija će morati ukupno popuniti manjak od 8% prehrambenih proizvoda koje je do sada uvozila iz spomenutih zemalja. Najveći gubitnici u ovoj situaciji biti će najveći dosadašnji EU izvoznici hrane prema Rusiji, a to su Njemačka, Nizozemska i Poljska.
Ruski dužnosnici ističu kako bi se meso i mliječni proizvodi iz Ekvadora, Čilea i Urugvaja mogli naći na ruskim policama već u rujnu. Sastanci s ambasadorima zemalja Latinske Amerike već se odvijaju u Moskvi, a ugovori brzo sklapaju.
Ako Rusija želi što prije riješiti ovu situaciju morati će napraviti i neke kompromise. Primjerice, Brazil je do 2011. bio glavni ruski opskrbljivač mesom, no Rusija je tada Brazilu uvela restrikcije (zbog slabog nadzora kvalitete mesa). Sada bi iste mogle vrlo brzo biti podignute, a brazilske kompanije - kojima je do prije dvije godine Rusija prijetila potpunim prekidom uvoza - sada već zadovoljno trljaju ruke.
Restrikcije na izvoz mesa prema Rusiji ima i Argentina, no možda i tu Rusija sada olabavi svoje ranije striktne uvjete. Nadalje, Argentina prema Rusiji izvozi brojne poljoprivredne proizvode kao što su jabuke, kruške, sir itd. Trgovinska razmjena je 2012. iznosila preko milijardu USD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.