Danas (24.2.2012.) je održan skup pod nazivom "Prijatelji Sirije", predstavnici 70-ak zemalja svijeta sastali su se u glavnom gradu Tunisa kako bi raspravili daljnje korake po pitanju "sirijskog konflikta" nakon što su Rusija i Kina uložile veto na UN-ovu rezoluciju.
U danima nakon ruskog veta i za vrijeme posjete ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Lavrova Damasku, izgledalo je kao da Sirija napokon ima konkretnu priliku okončati nasilje u zemlji.
Plan Arapske Lige je propao i još se samo čekalo na najavu dogovorenih reformi, na kojima je inzistirala legitimna opozicija u Siriji.
Čak je dogovoreno kako će u zemlju stići nova promatračka misija sastavljena od predstavnika brojnih zemalja.
Britanski ministar vanjski poslova William Hague i američka državna tajnica Hillary ClintonNakon današnjeg summita u Tunisu, ti trenutci kratkog optimizma se danas čine jako daleki, unatoč činjenici da se sve to zbilo ovoga mjeseca - posjet Lavrova Damasku bio je 7. veljače. Od tada stvari su krenule poprilično nizbrdo po pitanju mirovnog procesa u Siriji. Sve upućuje na to kako anti-Assad koalicija, na čelu sa SAD-om, jednostavno nije sposobna progutati "gorku pilulu" i prihvatiti činjenicu kako je njihov plan za Siriju doživio debakl nakon ruskog i kineskog veta pred Vijećem Sigurnosti UN-a.
U samo 20-ak dana anti-Assad koalicija uspjela je formirati paralelno političko tijelo putem kojeg će se pokušati zaobići UN-ovo Vijeće Sigurnosti u potpunosti.
Skup zvučnog imena "Prijatelji Sirije" održao se danas u glavnom gradu Tunisa. Na skupu je bilo nazočno oko 70-ak zemalja.
Idejni tvorac ovog projekta - čiji je jedini cilj zaobići UN - je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.
Jedan od prosvjednika rekao je za novinsku agenciju AFP: "Odbijamo dopustiti da naša država Tunis postane centar zavjere protiv arapskog svijeta"
AFP također navodi kako je uskoro došlo do sukoba s policijom koja je primijenila silu nad prosvjednicima.
AP prenosi kako je državna tajnica Hillary Clinton kasnila na sastanak jer nije mogla prići hotelu 15-ak minuta zbog žestokog sukoba policije i prosvjednika na parkiralištu.
Francuski ministar vanjskih poslova Alan JuppeFrancuski ministar vanjskih poslova Alan Juppe najavio je - 27.veljače 2012. EU će zamrznuti svu imovinu sirijske centralne banke.
Na njegovu najavu odmah se nadovezala američka državna tajnica Hillary Clinton koja je poručila "svim državama da uvedu zabranu putovanja, zamrznu svu imovinu sirijskih dužnosnika i bojkotiraju sirijsku naftu", prenosi Reuters.
Zatim na red dolazi i konkretna prijetnja od strane Hillary Clinton sirijskom predsjedniku, u manirima koji se ne čuju često na ovakvim sastancima: "Platit ćeš visoku cijenu što si ignorirao odluke međunarodne zajednice i kršio prava vlastitog naroda".
Odmah nakon te prijeteće izjave na red dolazi Velika Britanija koja potvrđuje kako priznaje pobunjenički SNC kao jedinu legitimnu vlast u Siriji. Odluku je neposredno prije početka sastanka potvrdio britanski ministar vanjskih poslova William Hague.
Predstavnik pobunjeničkog SNC-a bio je nazočan na summit-u, ali - kako prenosi Reuters - nije bio zadovoljan ishodom - "konferencija nije ispunila sva očekivanja sirijskog naroda", naveo je, misleći pritom na već poznati stav SNC-a koji žestoko urgira za vojnu intervenciju zapadnih sila u Siriji.
Katarski premijer Hamad bin JassimKatarski premijer Hamad bin Jassim uopće nije skrivao konačni cilj ove organizacije - "Moramo osnovati arapske "mirovne" vojne jedinice i ući u Siriju, također moramo otvoriti humanitarne koridore kako bi osigurali sigurnost sirijskom narodu".
Nakon katarskog premijera riječ uzima jedna od najvažnijih zemalja anti-Assad koalicije, Turska.
Turska se žestoko zalaže za potpuni embargo na uvoz oružja u Siriju, poziva se na "pronalazak načina kako Damasku ukinuti sredstva pomoću kojih vrši teror i zločine nad vlastitim narodom".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.