Argentini je preostalo još doslovno svega nekoliko sati da pokuša izbjeći novi bankrot, drugi u 13 godina. Imajući u vidu nepredvidljive posljedice koje bi novi bankrot mogao imati po zemlju, u interesu Buenos Ariesa bi bilo da ga se pokuša izbjeći, no hoće li uspjeti, još uvijek je teško reći.
Naime, govorimo o pravnoj bitci koja već dugo traje između države i manje skupine kreditora koji zahtijevaju isplatu od 1,5 milijardi USD od obveznica koje su kupili nakon što je Argentina bankrotirala 2001.
Ta situacija je sada blokirala isplatu drugim argentinskim kreditorima. Koliko još vremena Argentina ima? Ne previše, danas do ponoći - do onda će se znati da li će Argentina isplatiti potraživanja ili ne, a ako ne isplati - novi bankrot je izvjestan.
Što bi se točno desilo Argentini ako danas do ponoći ne isplati ono što se od nje traži? Možemo samo nagađati, no za očekivati je kako bi došlo do devalvacije valute s ciljem čuvanja stranih valutnih rezervi, a to bi pak uzrokovalo znatni porast inflacije koja je ionako već sada vrlo blizu visokih 40%.
U odnosu na američki dolar argentinski pesos je ove godine pao za oko 25%. Najgori scenarij? Izbijanje socijalnih nemira. Takav ishod neke ne bi iznenadio, posljednjih mjeseci napetost u Argentini je poprilično visoka, a u nekim dijelovima zemlje već je i dolazilo do eskalacije sukoba između policije i pljačkaških skupina koje preuzimaju stvari u svoje ruke (vidi: Štrajk policije u Argentini izazvao kaos: masovne pljačke, najmanje 10 mrtvih, stotine ranjenih). No, povratak u godine na prijelazu stoljeća ipak se ne očekuju.
Carlos Caicedo, analitičar za Latinsku Ameriku iz organizacije IHS, komentirao je: "Ovo je najgori mogući trenutak za Argentinu da ode u bankrot zato što im trebaju novi izvori financiranja, a to je pak moguće jedino ako na pozitivan način riješe svoj spor s aktualnim kreditorima". Caicedo također smatra kako su "socijalni nemiri mogući".
Može li Argentina ipak izbjeći neugodan scenarij u zadnji trenutak? Prema nekima može - argentinski ministar ekonomije, Axel Kicilloff, sastao se s kreditorima s kojima se vodi spor po prvi put, jučer u New Yorku, te su razgovarali nekoliko sati. Izvori prenose kako se vodio "otvoren razgovor o problemima", mada spor nije riješen.
Možda će u konačnici Argentinu spašavati domaće banke te će one namjeriti potraživanja koja imaju glavni kreditori - kompanije NML Capital i Aurelius Management - očekujući kako bi im država iduće godine vratila novac kroz obveznice.
Caicedo iz IHS-a navodi: "Postoji indikacija da se o nečem značajnom razgovara. Još uvijek postoji mogućnost da bi se bankrot mogao danas izbjeći".
Zašto je uopće došlo do ove situacije? Naime, problemi sežu prema zadnjem bankrotu 2001. Argentina je tada postigla dogovor s ukupno 93% kreditora oko restrukturiranja duga, no preostalih 7% su odbili - oni koji danas argentinsku ekonomiju drže taocem, tzv. "lešinarski fondovi"* kao što je spomenuti NML Capital.
* Lešinarski fond (engl. vulture fund) je izraz za investicijski fond (hedge-fond), koji je generalno specijaliziran za investicije u propale tvrtke. Kupuju dionice primjerice insolventnih tvrtki ili obveznice država (u problemima, kao što je 2001. bila Argentina). Kupuju ih uglavnom s velikim popustima prema nominalnoj vrijednosti. Pojam "lešinar" je biran iz razloga jer ti investitori ne ulažu sredstva za nastavak poslovanja kupljene tvrtke da bi zaradili novac, nego stječu zaradu iz prodaje ostataka tvrtke.
Ukoliko Argentina bankrotira, to će biti njen već treći bankrot u zadnjih 25 godina.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.