Turski parlament odobrio je Vladi uporabu vojske na prostoru Sirije, navodno s ciljem suprotstavljanja ISIL-u. No, u govoru povodom najave potencijalnog slanja trupa u Siriju, turski predsjednik Tayyip Erdogan, ponovno je pozvao na "uklanjanje" sirijskog predsjednika Bashara al-Assada s vlasti.
Za sada izgleda kako SAD nije pretjerano zainteresiran za Assadov odlazak, u trenutku dok ISIL predstavlja veću prijetnju, no Turska će svakako nastaviti vršiti pritisak u tom pravcu, a u konačnici nije isključeno ni da Ankara uđe u Siriju s primarnim ciljem ratovanja protiv Damaska.
Turska pod Erdoganom glavni je faktor destabilizacije susjedne Sirije te je upravo Turska najglasnije zahtijevala odlazak, tj. rušenje, sirijskog predsjednika. Štoviše, Erdogan je rekao kako više s Obamom niti ne razgovara otkako je SAD prošle godine ipak odlučio ne napasti Siriju (vidi: Analiza: Sve veće tenzije između Washingtona i Ankare, turski premijer Erdogan: "Više ne razgovaram s Obamom").
Turska Vlada zatražila je od parlamenta dopuštenje za vojni ulazak u Siriju i Irak s ciljem "suprotstavljanja napadima svih terorističkih skupina". Dakle, u zahtjevu koji je i odobren od strane parlamenta (298 glasova 'za', 98 glasova 'protiv') uopće se ne spominje konkretno ISIL. Što ako je, prema Erdoganovom islamističkom viđenju situacije, Sirijska Arapska Vojska "teroristička skupina"? Što je on u svojim govorima često isticao.
Nadalje, ovim zahtjevom se svim stranim snagama dopušta korištenje turskog teritorija za pokretanje operacija. Na prostoru Turske, NATO članice s drugom najvećom vojskom u alijansi, nalazi se i američka zračna vojna baza, kod južnog grada Incirlik.
"Sve veći utjecaj radikalnih skupina u Siriji prijeti turskoj nacionalnoj sigurnosti. Cilj ovog mandata je smanjiti što je više moguće posljedice sukoba na našim granicama", istaknuo je turski ministar obrane, Ismet Yilmaz.
Odobrenje za uporabu vojske dolazi u trenutku kada ISIL nastoji izbiti na tursku granicu (što je zapravo vrlo ironično ako se uzme u obzir da su mnogi ISIL-ovci stigli u Siriju upravo preko te iste turske granice, često uz "okrenutu glavu" turskih vlasti). Došli su na svega nekoliko stotina metara od sjevernog kurdskog sirijskog grada Kobani nakon što su zauzeli stotine manjih naselja u okolici grada zadnjih tjedana. ISIL raspolaže s teškim naoružanjem, artiljerijom i tenkovima, a grad se nalazi u okruženju s tri strane - na sjevernoj strani je Turska jer se grad nalazi na samoj granici.
Američki zračni napadi ciljali su ISIL u okolici Kobanija, no izgleda da zračni napadi nisu u stanju zaustaviti ovu ofenzivu. Američke snage jučer su izvele 4 zračna napada, kako je potvrđeno iz centralnog zapovjedništva američke vojske. Očigledno je kako ovo nije ni približno dovoljno da se zaustavi opsada Kobanija.
Nadalje, Kobani je ostao i bez struje nakon što su militanti bombardirali lokalnu energetsku mrežu.
Kurdi u Turskoj su gnjevni i očajni zbog masakra koji ISIL provodi na kurdskom prostoru na sjeveru Sirije. Mnogi drže turske vlasti direktno odgovornima te prijete kako će prekinuti mirovni proces koji je između Ankare i kurdskih pobunjenika implementiran nakon više od tri desetljeća borbe.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.