Dok se zapadne ekonomije bore s krizom, istok ubrzava gospodarski rast.
Kineska prisutnost u Europi osjeća se više nego ikada.
"Interes Kine za ulaganje u Italiji i Europi u cjelini je velik" kaže Tiberio Graziani, analitičar iz "Euroasia Rivista di Studi Geopolitici" magazina.
Sadašnja krizna gospodarska situacija je idealno vrijeme za zemlje poput Kine da "ščepaju jeftino", kao što su nedavno akvizicije tvrtke poznate talijanske modne marke Cerruti prešle u vlasništvo trgovca kineske luksuzne odjeće Li & Fung iz Hong Konga.
No, nema samo Kina osjećaj dobrog ulaganja u zemljama pogođenim krizom.
Dok se na Zapadu bore s krizom, skupina BRICS koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika - idu velikim koracima naprijed.
"To bi mogao biti trenutak u kojem ćete se osvrnuti i reći - ovo je bilo vrijeme novih tržišta u nastajanju, vrijeme u kojem su puno veći igrači dobili svoju priliku za puno veće ovlasti diljem svijeta," vjeruje novinar Wall Street Journal-a Sudeep Reddy.
No, dok se kineske tvrtke dokazuju u jakoj konkurenciji, Peking je oprezan kada je riječ o kupnji europskog duga.
Kina želi sudjelovati u velikim infrastrukturnim projektima u Europi i SAD-u , ali ne samo kao izvođač, već i kao investitor, developer i operater, izjavio je Lou Jiwei, glavni izvršitelj China’s sovereign wealth fonda u nedjelju za Financial Times.
Kao što kineska ulaganja u zapadne tvrtke i infrastrukturu rastu, tako jača kineska kontrola i utjecaj, ne samo u modi, nego u cijelom europskom gospodarstvu.
"Geo-ekonomska agregacija koju nazivamo BRICS mogla bi biti vrlo zanimljiv partner u prevladavanju stvarne financijske krize" procjenjuje Tiberio Graziani.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.