Ukupan dug 17 članica Eurozone je dostigao 90% vrijednosti privrede unije na kraju drugog kvartala 2012. godine, prema podacima Eurostat-a.
Europski javni dug se povećao sa 88.2% u prethodnom kvartalu na najveću razinu od kada je euro zaživio 1999. godine, pokazuju podaci ureda za statistiku EU. U 27 članica EU dug je porastao na 84.9% ukupnog BDP-a (u odnosu na 83.5% u martu). Grčki dug je i dalje najveći i iznosi 150.3% BDP-a zemlje dok je Italija na drugom mjestu sa 126.1% BDP-a. Javni dug Njemačke, najjače ekonomije u Europi, iznosi 81% BDP-a.
Grčki dug je porastao na 150.3% BDP-a u drugom kvartalu s 136.9% u prvom kvartalu iako je dug zemlje smanjen na 280 milijardi u ožujku s 341 milijarde jer su privatni investitori pristali da otpišu dio duga.
Neriješeni ekonomski problemi Europe su smanjili povjerenje investitora i zemljama je teže dati poticaj rastu. U listopadu je analiza IFO Instituta pokazala da je povjerenje u Njemačku palo ispod očekivanja i smanjilo se već šesti mjesec za redom. IFO indeks za listopad se spustio sa 101. 4 u rujnu na 100.
Njemačka je u boljem položaju usred krize u Eurozoni zbog povećanog izvoza kompanija poput BMW-a, Volkswagen-a i Bayer-a. Ali u drugom kvartalu je izvoz smanjen za 0.3% njemačkog BDP-a sa 0.7% jer mnoge europske zemlje imaju manju potražnju za njemačkim proizvodima. "Analize odražavaju loše izglede za izvoz i nesigurnost u vezi razvoja događaja u globalnoj ekonomiji", piše u izvještaju njemačke Bundesbank.
Stručnjaci očekuju da će Eurozona pasti u recesiju u trećem kvartalu godine kada se slijedećeg mjeseca objave službene brojke. Recesija je tehnički opisana kao dva kvartala negativnog rasta u nizu. "Sve je više znakova da će primjetnu ekspanziju ekonomskog rasta u trećem kvartalu 2012. godine pratiti stagnacija ili čak i neznatno smanjenje BDP-a u završnom kvartalu godine", tvrde u Bundesbank-u.
RT
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.