Turski premijer prvi je put objavio svoju namjeru da njegova zemlja uđe u Šangajsku organizaciju za suradnju (Šangajsku petorku), u intervjuu 25. srpnja prošle godine za turski TV kanal blizak njegovoj stranci. Erdogan je tada rekao: "Ja sam se našalio s Putinom, s vremena na vrijeme vi se šalite sa nama pa nas pitate što radimo s EU. Sada je moj red za šalu. Hajde, prihvatite nas u Šangajsku petorku a mi ćemo razmotriti EU."
U to vrijeme Erdogana nitko nije shvaćao ozbiljno, no 25. siječnja ove godine, na istom TV kanalu zagovarao je članstvo Turske u Šangajskoj organizaciji. Kadri Gursel, turski novinar i suradnik regionalnog medija Al-Monitor, smatra da se Erdogan ovaj put nije se šalio već da mu je namjera bila ozbiljna.
Evo što je Erdogan ovaj puta izjavio: "EU nas želi zaboraviti, ali ne može. To je protiv volje. Bit će nam mnogo ugodnije ako ona tako kaže. Umjesto da nas odugovlači, neka to tako kaže, a mi ćemo ići svojim putem…Naravno, kada ta stvar (oko EU) ne ide dobro, kao premijer 75 milijuna ljudi počinjete se osvrtati za alternativama." Kineska Xinhua prenosi ostatak Erdoganove izjave od 25. siječnja: "Ako uđemo u Šangajsku organizaciju reći ćemo zbogom Europskoj uniji. Šangajska organizacija je bolja – mnogo snažnija. Pakistan želi ući, Indija također želi ući. Ako nas Šangajska organizacija želi, mi ćemo postati članovi ove organizacije."
Erdoganove izjave kao ucjena Zapada?
Odmah na početku mora se razjasniti jedna stvar, Šangajska organizacija nije i ne može biti alternativa Europskoj uniji jer je prva sigurnosna organizacija koja proteže neke svoje interese u oblast energetike dok je Europska unija prije svega organizacija utemeljena na ekonomskoj suradnji. Šangajska organizacija usporediva je s drugim organizacijama za sigurnost poput NATO pakta ili OSCE-a. S time se u potpunosti slaže i turski predsjednik Abdullah Gül koji je izjavio da se Turska trudi izvršiti što više kriterija postavljenih od strane EU kako bi Turska uspješno zaključila dugogodišnji proces pregovora..
Erdoganovo hvaljenje Šangajske organizacije za suradnju u određenim američkim i europskim krugovima zasigurno nije primljeno najbolje. Kao rezultat toga Francuska je 12.veljače 2013. objavila da će pomoći Turskoj u otvaranju jednog od pet blokiranih poglavlja koja Pariz treba odobriti Turskoj na putu u EU. Francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius izjavio je "Francuska će proširiti svoju potporu Turskoj u pregovorima za članstvo u EU. Rekli smo turskim dužnosnicima da ćemo im pomoći u otvaranju poglavlja broj 22".
Francuska bi mogla proširiti ovu inicijativu dok će SAD vjerojatno dati potporu i pritisnuti ostale članice da sudjeluju. Uz to, Turska je veoma zainteresirana za ukidanje viznog režima s EU pošto smatra da nije pošteno što joj je kao zemlji kandidatu vizni režim još na snazi.
Turska je nedavno bila na udaru kritika zbog stanja ljudskih prava u zemlji. Jedna od tih kritika dolazila je iz Washingtona gdje se u izvještaju "Freedom in the World 2013" Tursku identificiralo kao "djelomično slobodnu zemlju" u području političkih prava i individualnih sloboda za koje se ocijenilo da daleko zaostaju za EU. Moguće da su slična izvješća o Turskoj razljutila Erdogana koji je pohvalnim izjavama o Šangajskoj organizaciji poručio Zapadu da smanji očekivanja i da prestane odugovlačiti jer Turska ima alternativu.
Strateška dubina i neo-osmanizam
Početkom sirijskog sukoba Turska je podnijela zahtjev za statusom partnera za dijalog u Šangajskoj organizaciji. Taj status, koji je razinu niži od statusa promatrača, Turskoj je potvrđen nekoliko mjeseci kasnije na summitu u Pekingu. Ovo približavanje Šangajskoj organizaciji plod je višegodišnje dobre suradnje između Turske s jedne, te Rusije i Kine s druge strane.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.