Velika migrantska i izbjeglička kriza i dalje trese Europu, no, do sada su neki uvidjeli kako stav prema ovoj situaciji nije svugdje isti, odnosno ne vide svi ovu krizu nužno krizom. Za neke je ovo prilika, velika ekonomska prilika.
U Hrvatskoj, sasvim očekivano, političke elite počele su se svađati oko toga "tko je Merkel, a tko Orban", a pritom jako griješe u dodjeljivanju uloga. Niti je mađarski premijer Viktor Orban nekakav zli fašist niti je njemačka kancelarka Angela Merkel nekakva dobrotvorka. Merkel i Orban su zapravo isto - državnici koji razmišljaju o ekonomskim interesima svojih zemalja. Razlika između njih je jedino u školi kojoj pripadaju.
Orban pripada školi koja tvrdi da će masovni ulazak imigranata dovesti do kaosa i kolapsa društva. Merkel pak pripada školi koja tvrdi da su imigranti odlična prilika koju se ne propušta i da će upravo oni biti katalizator za idući veliki njemački ekonomski procvat.
Tko je u pravu? Prerano je za reći. Možda su oboje u pravu i imaju najbolju ideju sukladno stvarnostima u vlastitoj zemlji. EU je još uvijek iznimno raznolika kada uspoređujemo njene članice pa bi stoga bilo jako teško kopirati jedan pristup koji funkcionira u jednoj zemlji, na drugu zemlju.
Njemačka, odnosno njemačke vlasti i njeni dugoročni stratezi, su uvjereni da će imigranti revitalizirati njihovo tržište rada do te mjere da će postati još i daleko veća ekonomska sila nego to sada već jesu. Njihove jednadžbe jednostavno im daju takve rezultate - kao faktore uzeli su u obzir ogroman problem njemačke sve starije populacije kao i činjenicu da kapitalistička ekonomija uvijek žudi za što jeftinijom radnom snagom.
U Hrvatskoj su neki također postali svjesni koja je stvarna ambicija iza poteza Angele Merkel i da se definitivno ne radi o humanizmu - ista Merkel prodaje njemačko oružje represivnim režimima na Bliskom istoku, primjerice Saudijskoj Arabiji, tako da je krajnje apsurdno uopće dovoditi Angelu Merkel i humanizam u istu kategoriju.
Merkel je uspješna državnica jer uspješno omogućava kapitalističkoj klasi nove mogućnosti za ostvarivanje profita. Isto, nedvojbeno, ostvaruje i Orban u Mađarskoj, ali on to čini drugačijim metodama i implementacijom drugačije politike.
Pojedini dijelovi hrvatskog političkog establišmenta voljeli bi implementirati Orbanove metode, dok bi drugi radije djelovali poput Merkel. To je vrlo poražavajuće jer, kako smo istaknuli i ranije, u Europi kopiranje tuđih metoda nije pametan način vođenja zemlje, a kada je riječ o ovim metodama one nisu ni kompatibilne.
Ovih dana se pojavilo više glasova koji sugeriraju da i mi "iskoristimo" imigrantsku krizu i pretvorimo je u priliku. Da, zašto ne bi ti imigranti unaprijedili našu ekonomiju? Probajmo ih upitati i dobiti ćemo brzi odgovor koji će vjerojatno biti vrlo kratak: "Njemačka!".
Nikome od migranata ne pada na pamet da ostane u Hrvatskoj, a i oni koji žele ulazak stranih radnika ne mare za činjenicu da ova zemlja ima treću najveću nezaposlenost mladih u Europskoj Uniji.
No, Njemačka je druga priča, ona će uzeti imigrante i pokušati od njih stvoriti veliko ekonomsko čudo.
Dok jedni migrante dočekuju sa suzavcem, Merkel se slika s njima. Opet, ne iz humanosti, nego zato što zna što želi od njih, oni su sada važan njemački resurs. Dakako, ne treba ih odmah tako puno pa zato i Njemačka sada zatvara schengenske granice.
Do sada je, od početka godine, u Njemačku ušlo oko 450,000 migranata, a do kraja godine očekuje se još nekoliko stotina tisuća. Berlinski ekonomski institut, DIW Berlin, smatra da će migranti Njemačkoj donijeti ekonomski rast od 0,25% godišnje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.