Svijet je u velikom muku oko događaja u Jemenu. Saudijska Arabija i njezini zaljevski prijatelji sve više pojačavaju svoje vojne aktivnosti na jugu Arabijskog poluotoka. Hutijevski pobunjenici i njihovi saveznici ne žele se podčiniti volji saudijskog vladara i priznati poraz nakon četiri mjeseca krvavog ratovanja. Najveću cijenu, kao i inače, plaća jemenski narod.
Saudijci i Ujedinjeni Arapski Emirati šalju oružje u Aden, drugi po veličini jemenski grad, i od tamo šire svoje područje djelovanja prema sjeveru. Zauzeli su veliku zračnu bazu iz sovjetskih vremena Al-Anad, koja je glavni cestovni ulaz prema gradu Taizu. U Taizu, slijedećem cilju saudijske ofanzive, snage lojalne predsjedniku Abedu Rabu Mansuru Hadiju kontroliraju većinu ovog trećeg najvećeg jemenskog grada i povijesnog središta sjevernog Jemena. UAE su poslali na adenski front preko 1500 ljudi, što je prvi puta da je koalicija stavila svoje vlastite vojne snage u područje djelovanja. Saudijci su istrenirali Hadijevske lojaliste i opremili ih tenkovima te drugim oklopnim vozilima kako bi otvorili još jedan front u provinciji Marib na sjeverozapadu zemlje.
Do sada su saudijske pobjede ostvarene izvan središta jemenskih zajedijevskih šijita. Sanaa je i dalje pod kontrolom hutijevskih snaga. Abdul-Malik al-Huti traži od svojih pristaša da se pronađe i zadnji trenutak snage kako bi se zadobili proboji u ovoj velikoj bitci. Huti je priznao da su Saudijci i njihovi saveznici zauzeli južnu luku Aden, ali smatra da se neprijatelj istrošio za mali dobitak. Huti optužuje Saudijce i Hadija da žele uključiti Izrael i Daeš (ISIL), te je pozvao na unutarnje jemensko političko rješenje za zaustavljanje rata.
Čini se da za takvo rješenje ima malo volje na suprotnoj strani. Bivši jemenski predsjednik Ali Abdulah Saleh, za kojega se smatra da je i dalje vrlo utjecajan, nastoji izgraditi međupoložaj između dvije sukobljene strane, te naziva Hadija izdajnikom koji se spleo sa Saudijcima i zato bi se trebao suditi za veleizdaju. Hadi je bio nekadašnji Salehov potpredsjednik, ali ga bivši šef naziva neprijateljem svih Jemenaca, kojega treba izvesti pred Međunarodni kazneni sud u Haagu zbog počinjenih ratnih zločina. Saleh kritizira i novo saudijsko vodstvo zbog napuštanja mudre politike pokojnog kralja Abdulaha. Bivši jemenski predsjednik smatra da novi kralj i njegovi suradnici nisu više sestrinska i prijateljska zemlja, već agresor na jemenski narod.
Kako rat napreduje, humanitarna katastrofa jača. Nešto pomoći sada stiže u Aden, ali ostatak zemlje je u teškoj nestašici vode, hrane i lijekova. Obje snage su sabotirale pokušaje da se postigne kratko primirje kako bi se omogućila dostava pomoći. O toj odluci ovisi barem dvadeset milijuna ljudi. Međunarodna zajednica je, čini se, nemoćna pomoći Jemencima, ili je čak ravnodušna na njihove patnje. UN je postavio Jemen na treću razinu sustavne humanitarne krize, što je najviša razina opasnosti u UN-ovom rangiranju. Prema međunarodnim agencijama za razvoj, 21 od 25 milijuna Jemenaca je u iznimnoj potrebi za humanitarnom pomoći, od kojih 20 milijuna treba odmah pristup vodi i higijenskom načinu života, dok 13 milijuna treba hranu. Humanitarni radnici u Jemenu izvještavaju da se situacija pogoršava velikom brzinom.
Najsiromašnija zemlja arapskog svijeta je blokirana od strane najbogatijih arapskih država. Zračna i pomorska blokada odsjekla je jemenske zračne i pomorske luke i time spriječila dolazak pomoći. Čak i u normalnim uvjetima, Jemen uvozi 90 posto hrane, a sada dolazi daleko premalo. Kao posljedica, jemenski narod pati, dok Rijad i njegovi saveznici, koji se diče da su muslimani, pokazuju svoje najgore lice.
Hutijevski pobunjenici i snage lojalne bivšem predsjedniku Salehu u potpunosti su nespremni prihvatiti saudijske uvjete za prestanak rata koji uključuju povlačenje svih boraca iz Sane i ostalih većih gradova, te povratak predsjednika Hadija na vlast. Zajdijevski šijiti i Saleh su odbili i UN-ove pozive da priznaju barem legitimnost predsjednika Hadija, koji je na tu dužnost izabran u izborima 2012. Time ne samo saudijska koalicija, već i druga strana produžavaju stanje katastrofe. I jedni i drugi nose odgovornost za vojnu operaciju koja ubija i ranjava civile, te su zajedno odgovorni što preko milijun Jemenaca nema krov nad glavom.
Raspored snaga na terenu pokazuje da hutijevske snage i Saleh nisu zastrašeni saudijskom zračnom prevagom. I dalje nadziru većinu sjevernog Jemena. Saudijci, Hadi i al-Kaida na Arabijskom poluotoku (AQAP) svoja uporišta imaju u lukama južnog Jemena. Tako Saudijci i Hadi imaju Aden, a al-Kaida ima Al-Mukalu. Dodatna posljedica rata jest ulazak Daeša kao dio napora uperenih destabilizaciji arabijskih kraljevstava. Nakon niza napada na šijitske džamije u Saudijskoj Arabiji i Kuvajtu, Saudijci su uhapsili preko 400 osumnjičenika koji imaju veze s ovom terorističkom napasti. Saudijski su dužnosnici kasnije potvrdili da je poginulo više od 30 osoba, a stotine su ranjene u sukobima s tim osumnjičenima.
Daešov izazov nije toliko jak kao onaj Al-Kaide unutar Saudijske Arabije prije deset godina, ali se čini da teroristi jačaju. Daešova infrastruktura u kraljevstvu naziva se vilajetom Nedžd, koji je dio zamišljenog i samoproglašenog Islamskog Kalifata. Skupina je preuzela odgovornost za samoubilački bombaški napad u Abhi blizu jemenske granice u kojemu je poginulo preko deset članove elitne saudijske postrojbe. I dok se neki koraci rade u smanjivanju opasnosti unutar Saudijske Arabije, kraljevstvo je nametnulo Jemen kao glavni prioritet. Kralj Salman je započeo niz ambicioznih vanjskopolitičkih projekata, nezabilježenih u modernoj povijesti njegove zemlje. On i njegov sin u Jemenu trebaju pobjedu, ali tiho se unutar kraljevstva raspravlja o neuspjesima u Jemenu. Kraljev sin, zamjenik prijestolonasljednika i ministar obrane Mohamed bin Salman, znan kao 'mali general' lice je nove ofenzivne Saudijske Arabije i njegov ugled ovisi o ishodu rata u Jemenu.
Jedna od pozadina rata u Jemenu jest i saudijsko razočarenje ostvarivanjem dogovora s Iranom. Rijad se boji da će dogovor ojačati Iran i zauvijek ukinuti sankcije Teheranu. Ali isto tako se Saudijci ne mogu boriti protiv dogovora jer im je potrebna potpora ključnih dobavljača oružja za rat u Jemenu, a među njima su SAD i Velika Britanija. Saudijski mediji naglašavaju da je Washington dao dodatna jamstva za potporu u borbi protiv iranskih saveznika, osobito Hutija, i potporu za nove prodaje oružja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.