Epidemija virusa Ebole širi se zapadnom Afrikom od ožujka ove godine. Do sada je potvrđeno oko 900 smrtnih slučajeva. Virus se prvo pojavio na jugoistoku Gvineje te se od onda proširio i na Liberiju i Sierra Leone. Ovo je najveća epidemija ebole do sada (manje epidemije ebole poznate su još od 1976., ali nikada do sada se nisu javljale u ovom dijelu Afrike), a Svjetska Zdravstvena Organizacija (WHO) danas je epidemiju proglasila izvanrednim stanjem globalne zabrinutosti. Za prostor zapadne Afrike ovo je veliki problem, no medijske priče o "globalnoj opasnosti" i pandemiji su gotovo u potpunosti neutemeljene.
Prije detalja o aktualnoj epidemiji, ustvrdimo što je zapravo ebola. Ebola je virusna bolest kojom se ljudi mogu zaraziti ukoliko dođu u kontakt s inficiranom životinjom kao što su čimpanze, šišmiši i šumske antilope. Kasnije se virus prenosi s čovjeka na čovjeka, ali način na koji se prenosi je od izuzetne važnosti za razumijevanje cijele aktualne tematike - virus se ne prenosi zrakom ili vodom, kao neki drugi opasni virusi, već isključivo direktnim kontaktom ili indirektno ako se dodiruje predmet kojeg je dirao zaraženi.
Ime bolesti dolazi od lokacije gdje je zabilježena prva epidemija - 1976. u mjesto Yambuku, u Demokratskoj Republici Kongo (ondašnji Zaire), a mjesto se nalazi na obali rijeke Ebola.
Prva epidemija proširila se Kongom i Sudanom i ostati će upamćena po iznimno visokom postotku smrtnosti, zapravo najvišem za bilo koji ljudski virus, oko 90%.
Od izbijanja prve epidemije 1976. do 2013. godišnje se manje od 1,000 zarazilo, no najveća epidemija dešava se upravo sada, a izbila je u ožujku ove godine na prostoru zapadne Afrike te se od onda širi.
Kako se ebola širi? Kao što smo već i naveli, direktnom kontaktom sa zaraženom osobom ili indirektno kroz kontakt s okolinom koja je kontaminirana.
Lijeka i cjepiva za ebolu nema. Liječnici zaraženoj osobi mogu pomoći na druge načine, ponekad se daju i antibiotici. Preživjeti ebolu može se na način da se pacijenta održi na životu dovoljno dugo dok njegov imunološki sustav ne prebrodi virus. Ovo je, dakako, znatno teže u ruralnim predjelima zapadne Afrike gdje adekvatni medicinski resursi nisu dostupni.
Ljudsko tijelo nakon napada virusa počinje stvarati anti-tijela koja virus napadaju i neutraliziraju. Na isti način se tijelo brani u slučaju svih virusa. Simptomi ebole mogu varirati od kroničnog umora, bolova u mišićima pa sve do unutarnjeg i vanjskog krvarenja organa. Biti što snažnijeg imuniteta je stoga savjet koji je uvijek dobrodošao.
Virus ebole je sistematski, što znači da se kreće i može pogađati sve dijelove tijela uzrokujući direktnu štetu na organima. Tijelo ulazi u šok i dolazi do pada krvnog tlaka te u konačnici do otkazivanja organa.
Period inkubacije, tj. period u kojem virus još ne pokazuje simptome, traje od 2 do 21 dan. Ukoliko je osoba zaražena virusom, a još ne pokazuje simptome, ne može prenijeti virus na drugu osobu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.