Organizacija Human Rights Watch objavila je izvještaj u kojem se dokumentiraju zločini počinjeni od strane naoružane opozicije u Siriji. HRW je također poslao otvoreno pismo opozicionom SNC-u i drugim opozicionim skupinama u kojem se navodi kako su oružane skupine opozicije počinile niz teških zločina.
Zločini kao što su egzekucije, otmice, zatočeništvo i tortura vršili su se nad pripadnicima sigurnosnih snaga, pristašama vlade i ljudima za koje se ustvrdilo da pripadaju vladinim skupinama. HRW također tvrdi kako imaju niz izvještaja o egzekucijama pripadnika sigurnosti, ali i civila.
Sarah Leah Whitson, direktorica HRW-a za Bliski istokHRW navodi kako vođe sirijske opozicije moraju "osuditi i zabraniti svojim članovima izvršenje takvih zločina". Iz prikupljenih informacija, tvrdi izvještaj, može se zaključiti kako su pojedini napadi naoružanih pobunjenika motivirani anti-šijitskim i anti-alawitskim sentimentima.
"Brutalna taktika sirijske vlade ne može biti opravdanje za zločine koje čine naoružane opozicione skupine", rekla je Sarah Leah Whitson, direktorica HRW-a za Bliski istok.
"Opozicijski vođe moraju jasno poručiti svojim članovima da ne smiju mučiti, otimati ili vršiti smaknuća u bilo kojem scenariju", navodi Whitson.
HRW također navodi kako je do sada sistematski dokumentirao i kršenje ljudskih prava od strane sirijske vlade - među tim činovima navode se nestanci, tortura, zatvaranja i prekomjerno granatiranje gradskih četvrti.
"Mnoge antivladine grupe koje vrše zločine nisu direktno vezane uz SNC, ali sirijska opozicija ima odgovornost osuditi takve zločine", tvrdi HRW.
Zanimljivo je da to ističe HRW, dok se opozicioni centar - Sirijsko Narodno Vijeće (SNC) nikada nije ogradilo od takvih skupina.
1. ožujka SNC je također formirao vojni biro pod čiji bi nadzor trebale spadati sve naoružane pobunjeničke skupine, uključujući i Slobodnu Sirijsku Vojsku (FSA) za koju se sumnjiči da je izvršila brojne zločine.
U ostatku izvještaju HRW navodi konkretne primjere zločina počinjenih od strane naoružanih pobunjenika. Spominje se tortura civila u gradu Saraqeb. U izvještaju također stoji kako naoružane skupine otimaju civile za otkupninu.
Nadalje, HRW navodi kako su analizirali barem 25 video snimaka na kojima pripadnici sirijske vojske priznaju zločine, no na snimkama je očito kako su te izjave date pod prisilom - osobe krvare ili su pretučene, piše HRW.
HRW navodi kako se u jednoj video snimci nalazi veći broj pretučenih i vezanih pro-vladinih pripadnika koji "priznaju" kako su ubijali mirne prosvjednike u gradu Homs. HRW tvrdi kako su te izjave očito dobivene torturom, na jednoj video snimci čak se čuje kako pripadnik Slobodne Sirijske Vojske kaže "donesite mi električni stroj" - očito kako se radi o napravi za mučenje.
Human Rights Watch također potvrđuje kako je na nekim snimkama prikazano smaknuće vladinih snaga, kao što je najnovija snimka vješanja.
Drugim riječima, iz gornjeg navoda jasno se vidi čiju stranu "gura" Human Rights Watch - da su zaista nepristrani promatrač, kakvim se predstavljaju, pozvali bi obje strane na prekid sukoba i nasilja i urgirali prema nekoj vrsti političkog, a ne vojnog rješenja.
Svojim izjavama HRW jasno daje do znanja da ima i političku agendu u cijelom sukobu, a ona je doslovno preslika politike Washingtona koji i dalje drži kako je jedino rješenje za Siriju pad Assadove vlade.
Problem za HRW se nalazi u tome da moraju oprezno balansirati između političke podobnosti i konkretne funkcije zbog koje su stvoreni - dokumentiranje kršenja ljudskih prava.
Zašto HRW reagira tek sada? Prije svega zbog činjenice da dokazi o brutalnosti kojom operiraju naoružani pobunjenici "ispadaju" sa svih strana.
Kada u javnost procure video zapisi na kojima sirijska "opozicija" vješa ljude po ulicama, HRW mora reagirati - ne zato jer su stvarno objektivni, nisu - već prije svega da spriječe potpuno potonuće svog ugleda na međunarodnoj razini.
Nešto slično se ovih dana dešava i sa UN-om koji i dalje šuti na otvorene i javne izjave saudijskih i katarskih vlasti kako ilegalno dostavljaju oružje u Siriju. Da je UN zaista međunarodna "nepristrana" organizacija, već bi imali niz izjava u kojima se Katar i Saudijska Arabija prozivaju za kršenje međunarodnih zakona o suverenitetu druge zemlje.
Hoće li se UN direktno očitati po tim stvarima? Hoće, u to nema sumnje, ali to očitovanje nastoje odgoditi što je god duže moguće - iz njihove perspektive, po mogućnosti nakon što padne Assad.
Ipak, organizacija Human Rights Watch danas je objavila detaljan izvještaj u kojem se navodi kako pobunjenička naoružane skupine u Sirije vrše zločine i zlostavljanje.
Iz retrospektive, pogotovo ako u obzir uzmemo rat u Libiji, organizacija HRW u svojim izvještajima u konačnici nudi i konkretnu potvrdu situacije koja je već duže vremena poznata, no također ima tendenciju svoja saznanja objavljivati često prekasno za formiranje objektivne slike.
Njihovi izvještaji o brutalnosti libijskih pobunjenika počeli su masovno pristizati tek nakon što je završilo NATO bombardiranje, unatoč brojnim i neospornim dokazima s terena.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.