"Jedna država, dva sistema", ali prosvjednici žele puno više - stotine tisuća na ulicama Hong Konga
Uz London i New York, Hong Kong je danas jedan od najvažnijih financijskih centara na svijetu. Sve do 1997. Hong Kong je bio pod britanskom kolonijalnom vlašću kada je vraćen Kini, no grad (populacija oko 7 milijuna stanovnika) je unutar Narodne Republike Kine zadržao znatnu autonomiju, tako da zapravo možemo govoriti o gradu-državi, a formula koja je na snazi se naziva "jedna država, dva sistema". Hong Kong je dio Kine, ali sistem na snazi je znatno drugačiji.
Hong Kong kotira iznimno visoko na ljestvici ekonomske slobode i financijske konkurentnosti. Hong Kong ima BDP po glavi stanovnika među najvišim na svijetu, no u isto vrijeme ima najveću nejednakost primanja među razvijenim ekonomijama. Drugim riječima, Hong Kong je ideal kapitalističke ekonomije u eri dominacije financijskog kapitalizma.
Peking je pri preuzimanju kontrole nad Hong Kongom 1997. pristao na znatnu autonomiju, no jasno je da želi pojačati svoj utjecaj. To jačanje utjecaja izaziva žestoku reakciju kod stanovnika. Već godinama u Hong Kongu se 1. srpnja održavaju masovne demonstracije - naime 1. srpnja 1997. je Hong Kong vraćen Kini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.