Kada govorimo o narušenim odnosima između Rusije i Ukrajine onda trebamo govoriti i potrebi što brže, u korist cijele Europe, normalizacije tih odnosa. Na tom putu postoje brojne prepreke, no jedna od najvećih prepreka, kočnica, je ukrajinski premijer Arsenij Jatsenjuk.
Kao ključni čovjek ukrajinske Vlade on bi trebao, bar pokušati, baviti se diplomacijom u cilju smanjenja tenzija jer sukob na istoku Ukrajine i dalje traje, a vjerojatno će i trajati sve dok Moskva i Kijev ne uspostave koliko-toliko normalan dijalog.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko je nedvojbeno "čovjek Zapada", upravo je on pred Novu godinu ukinuo dugogoodišnju ukrajinsku neutralnost otvarajući time put prema tzv. euro-atlantskim integracijama (EU i NATO pakt). Time je zapravo ukinuo i zadnju šansu za ukrajinskim suverenitetom. Ipak, Porošenko je osoba daleko spremnija za diplomatski dijalog od premijera Jatsenjuka.
Možda kontakt između Porošenka i Putina nije idealan, ali ipak postoji, što je u ovakvom trenutku itekako važna stvar.
S druge strane Jatsenjuk uopće ne skriva svoj militantni anti-ruski stav, no neke njegove posljednje izjave su zaista šokantne i uznemirujuće.
Naime, konstatirao je u razgovoru za njemačke medije kako za vrijeme Drugog svjetskog rata nije nacistička Njemačka napala SSSR već obrnuto.
Ovo je primjer ekstremnog povijesnog revizionizma kojeg bi trebao osuditi cijeli civlizirani svijet. Dakako, osudio ga nije nitko osim Rusije.
Ovakav povijesni revizionizam trebao bi se osuditi u istoj mjeri kako se s pravom osuđuje negiranje Holokausta.
22. lipanj 1941. dan je koji se ne može niti zaboraviti niti ga se može izbrisati iz stranica povijesti. Čak 4 milijuna vojnika sila osovine, na čelu s nacističkom Njemačkom, započelo je tog dana invaziju na Sovjetski Savez uzduž 2,900 km granice. Riječ je o najvećoj kopnenoj invaziji u povijesti čovječanstva.
To je bio ključni trenutak Drugog svjetskog rata, a vrlo vjerojatno i ključni trenutak cijele naše povijesti. Njemački munjeviti napredak djelovao je nezaustavljivo, ali je u konačnici ipak slomljen, uvelike u presudnoj Bitci za Staljingrad gdje je izginulo preko milijun vojnika. Sovjetske snage u konačnici su uspjele poraziti nacističkog okupatora, odbaciti ih natrag te krenuti na Berlin gdje je Adolf Hitler doživio svoj konačni pad.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.