Rafael Correa (49) je predsjednik Ekvadora i jedan od najistaknutijih novih ljevičarskih vođa Latinske Amerike. Nakon što se zdravstveno stanje Huga Chaveza pogoršalo, mnogi analitičari upravo u Correi vide novog lidera Latinske Amerike koji ima sve predispozicije da preuzme vodstvo i glavnu riječ po pitanju "epohalnih" promjena kojima svjedočimo posljednjih godina u regiji koja je desetljećima bila u potpunoj dominaciji SAD-a.
Correa je gostovao u najnovijoj epizodi show-a Juliana Assangea na postaji RT - "The World Tommorow". U razgovoru se dotaknuo mnogih važnih tema, od najveće važnosti je možda njegova opsežna i konstruktivna kritika medija. Correa ističe kako je krajnje vrijeme da se raskrinka uloga masovnih medija i njihovih novinara koji su prije svega samo agenti za interese krupnog kapitala i bankarskih elita.
Correa odlučno kritizira i kapitalistički sistem u cijelosti, tvrdi kako je isti stoljećima dominirao Latinskom Amerikom, a njenim narodima donio samo jad, bijedu i siromaštvo. Correa tvrdi kako je došao trenutak da se taj sistem promjeni i svrgne uz pomoć samog naroda. Njegova možda i najupečatljivija izjave u cijelom razgovoru je "došlo je vrijeme da narod upravlja tržištem, a ne tržište narodom" kojom jasno opisuje svoja politička stajališta.
Correa je realističan državnik, u potpunosti shvaća da nikakve promjene, čak ni skromnih magnituda, nisu moguće dok se Južna Amerika ne otarasi utjecaja SAD-a. Nacionalni suverenitet je predispozicija za uvođenje ekonomskih i socijalnih promjena.
Kao osoba koja ima doktorat iz ekonomije, svjestan je svih događanja koja potresaju Europu. U razgovoru jasno navodi da je krupni kapital glavni krivac za stanje u svijetu, no, također je i svjestan činjenice koji segment kapitala drži apsolutno najveću vlast - financijski kapital.
Iz razgovora se jasno daje zaključiti kako se radi o osobi koja nema nikakvih iluzija - Correa shvaća da državnička moć ne znači ništa bez potpore naroda, kao i činjenicu da su sve promjene podložne reviziji ukoliko iste nisu duboko instalirane u samom društvu. No, unatoč dobrom osjećaju za stvarnost, također je svjestan da se nešto grandiozno upravo događa na širem prostoru Latinske Amerike - u nekoliko navrata navodi kako su narodi Latinske Amerike "stoljećima" patili pod nepravednim sistemom i sada se stvara snažna kolektivna želja za odbacivanjem istoga. Svjestan je kako je Latinska Amerika već toliko ojačala da može bez previše problema izbaciti američkog ambasadora iz zemlje. Otpor lokalnih elita je velik, baš kao i u drugim državama gdje su na vlast demokratskim putem došli ljevičari, kao što je npr. Venecuela, no, potpora naroda je snažna i za očekivati je kako će promjene koje se događaju diljem Latinske Amerike, kako navodi i sam Correa, tek dobiti onaj najsnažniji zamah.
Transkript: Julian Assange i Rafael Correa
Julian Assange: (uvod, naracija) "Dok Chavez i Lula polako izlaze iz fokusa javnosti, nova generacija latinskoameričkih državnika je stasala. Ovog tjedna gost emisije je predsjednik Ekvadora, Rafael Correa. Correa je ljevičarski populist koji je promijenio lice Ekvadora, no, za razliku od njegovih prethodnika - Correa ima doktorat iz ekonomije. Prema depešama ambasada SAD-a, Correa je najpopularniji političar u demokratskoj povijesti Ekvadora. 2010. je zarobljen u pokušaju državnog udara, za pokušaj državnog udara krivi korumpirane medije i stoga je pokrenuo veliku kontra-ofenzivu. Correa tvrdi kako su mediji ti koji ograničavaju provođenje reformi. Želim saznati da li su njegovi potezi opravdani i koja je njegova vizija za Latinsku Ameriku."
Rafael Correa: "Pozdrav, gdje ste?"
Julian Assange: "Nalazim se u Engleskoj, u kućnom pritvoru. Već 500 dana, bez ikakve optužnice."
Rafael Correa: "500 dana? Zaista..."
Julian Assange: "Koji je ekvadorski stav prema SAD-u? I koji je stav stanovnika Ekvadora prema SAD-u? Uzevši u obzir da je SAD dugi niz godina upleten u događanja u Latinskoj Americi."
Rafael Correa: "Kako je i rekao Evo Morales.. jedina država koja može biti sigurna da joj se neće desiti državni udar su SAD - zato jer nemaju američku ambasadu. (smijeh)
Jedan od razloga zašto je došlo do ustanka policije u zemlji je zato jer smo obustavili svo financiranje policije od strane američke ambasade. Prije nego smo mi došli na vlast imali ste cijele policijske odrede, najvažnije odrede, koji su u potpunosti bili financirani od strane američke ambasade. Načelnici policije su bili birani od strane američkog ambasadora i plaćeni od SAD-a. Od tada smo kompenzirali policiji plaće, no neki i dalje žale za tim vremenima - ali, ta vremena se više neće vratiti.
Glede odnosa sa SAD-om - uvijek smo isticali vrijednosti kao što su prijateljstvo i dobri odnosi, ali mora postojati obostrano uvažavanje suvereniteta. Osobno sam živio u SAD-u 4 godine, imam diplomu od tamo - volim i cijenim američki narod. Ja nisam anti-Amerikanac, no, ukoliko njihova vlast donose odluke koje idu protiv naše zemlje, ili protiv Latinske Amerike, čvrsto ću ih odbaciti. Nikada, nikada neću dopustiti da SAD ugrozi suverenitet moje države."
Julian Assange: "Vaša administracija je zatvorila američku vojnu bazu. Možete li mi reći zašto ste to napravili?"
Rafael Correa: "Pa tko bi dopustio američku bazu u svojoj zemlji, bi li vi Juliane? Što se tiče američke baze u Ekvadoru... nema problema, može, ako Ekvador smije otvoriti vojnu bazu u SAD-u, recimo u Miamiju. (smijeh)"
Julian Assange: "Predsjedniče Correa, zašto ste tražili od nas, Wikileaksa, da objavimo sve naše dokumente?"
Rafael Correa: "Zato jer smo mi jedni od onih koji ništa ne skrivamo, Wikileaks nas je učinio snažnijima. Dokumenti američkih ambasada pokazuju da SAD-u smeta naš 'pretjerani nacionalizam' i obrana našeg suvereniteta. Naravno, mi itekako branimo svoj suverenitet. Stoga poručujem - neka Wikileaks objavi sve što ima - mi se ničega ne bojimo. Slobodno objavite što god imate o ekvadorskoj Vladi i Ekvadoru, pa ćemo vidjeti pravu istinu i tko se zapravo protivi našoj civilnoj revoluciji - oportunisti i izdajice."
Julian Assange: "Nakon objave Wikileaks depeša, izbacili ste američku ambasadoricu iz Ekvadora. Zašto? Kada ste otkrili već toliko o njima, zar nije bilo mudrije zadržati ih?"
Rafael Correa: "Ma to je bila jedna žena koje na sve to rekla da 'nema komentara'. Radilo se o osobi koja je imala ekstremističke desničarske stavove i potpuno je prezirala našu vlast, ta kao da je živjela u vrijeme Hladnog rata, kao da su 60-e. U dokumentima me optužila da sam na visoke pozicije u policiji postavljao korumpirane ljude zato da ih mogu kontrolirati. Nakon što su ti dokumenti došli u javnost, pozvali smo je da ponudi objašnjenje, no ona nam je u tipičnom 'imperijalističkom' tonu odbrusila da nema ona što komentirati niti se pravdati. Stoga, pošto cijenimo vlastitu zemlju, jednostavno smo je izbacili. Samo da napomenem, prozvane osobe iz vrha policije su se, na temelju istrage koja je uslijedila, pokazale potpuno nevine. To je tipičan primjer kako SAD nastoji osporiti progresivne vlasti s kojima se ne slažu - koriste se glasinama i neprovjerenim informacijama koje dolaze od njihovih 'kontakata' koji su zapravo mahom iz redova političke opozicije."
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.