Subota, 5. listopada 2013, oko 2 sata u noći. Stanovnike somalijskog lučkog grada Barawe budi zvuk sporadične pucnjave. Upravo je krenula munjevita akcija glavne specijalne postrojbe američke ratne mornarice - na obalu su se počeli iskrcavati SEAL-ovci (kratica za 'Sea, Air, Land' - tj. morski, zračni i kopneni timovi). Nije prošlo ni sat vremena od noćnog iskrcavanja, a SEAL tim već je bio prisiljen na povlačenje - njihova misija je propala.
Što se točno dogodilo i koje su greške američki specijalci napravili, to ćemo tek otkriti. Prije svega bitno je dati pozadinu ove operacije. Iskrcavanje u gradu Barawe, gdje se nalazi jedna od ključnih baza somalijske islamističke militantne organizacije al-Shabaab, dolazi svega nekoliko dana nakon što su al-Shabaab izveli teroristički napad u glavnom gradu Kenije, zauzevši robnu kuću Westagate u samom centru grada. Opsada Westgate-a u Nairobiju trajala je 4 dana, 21-24 rujna 2013, te završila tragično - ubijeno je najmanje 72 ljudi, od toga 61 civil. Kenijske snage sigurnosti, kojima su u pomoć pristigli izraelski savjetnici, djelovale su nemoćno. U konačnici je opsada privedena kraju nakon što je znatan dio robne kuće srušen.
Događaji u Nairobiju gurnuli su somalijski al-Shabaab u krupni medijski fokus. Iz al-Shabaaba ističu kako su izveli napad u Nairobiju kao odgovor na prisutnost kenijske vojske na teritoriju Somalije (u sklopu misije Afričke Unije). 10-ak dana nakon ove opsade SAD su se odlučili na vojnu operaciju protiv al-Shabaaba. Zašto baš sada? Vjerojatno su nastojali iskoristiti dobar medijski trenutak te se prikazati kao "pozitivci u borbi protiv terorizma". Vrijeme napada svakako sugerira kako je ovo bio barem jedan od argumenata za pokretanje akcije.
Zahvaljujući izjavama lokalnih svjedoka i somalijskih dužnosnika, kao i komentarima iz al-Shabaaba, izvještaj koji je objavljen u londonskom listu The Guardian, poprilično je precizno opisao što se dogodilo tog dana, zapravo noći, na obali grada Barawe. Grad Barawe je inače lučko središte i važan ribolovni grad u Somaliji. U kolonijalno doba grad je bio jedna od glavnih luka za transfer robova iz istočne Afrike.
Američki cilj bila je jedna kuća dvokatnica, koja se nalazila na samoj plaži, svega 200 metara od mora, na istočnom dijelu grada. Meta napada bio je Abdulkadir Mohamed Abdulkadir, Kenijac somalijskog porijekla, jedan od viših zapovjednika al-Shabaaba povezan s nekoliko terorističkih zavjera. Operacija je detaljno razrađena i cilj je bio Abdulkadira uhvatiti živog, ne ga ubiti.
Navodno su se upravo u ovoj kući sastajali strani ekstremisti koji su stizali u Somaliju kako bi se priključili organizaciji al-Shabaab. Jedna stanovnica grada Barawe, Fadumo Sheikh, doslovno susjeda ove misteriozne kuće na plaži, rekla je kako prisutnost al-Shabaaba za nju nije nikakva novost. "Živim u kući uz plažu i prolazim kraj ove kuće svakog dana. Mnogi al-Shabaab borci ulaze i izlaze iz nje, no nisam nikada mislila da u njoj stanuje neko tako važan kao Abdulkadir", rekla je.
"Pucnjava u noći ne čuje se često, osim kada al-Shabaab imaju vojne vježbe. Slušala sam kako se pucnjava nastavlja. Nije mi bilo ni na kraj pameti da je upravo u tijeku američki napad. Pogledala sam na sat oko 30 minuta kasnije i tada sam čula jednu eksploziju, nekoliko minuta zatim, još jednu", ističe.
Ono što je mogla čuti, ali nije vidjela, je prisutnost američkog SEAL tima 6, istog onog koji je dobio zadatak likvidirati Osamu bin Ladena u Pakistanu. U timu se nalazilo oko 20 SEAL-ovaca. Prišli su obali u brzom motornom čamcu. Njihov glavni brod, uz još 3 manja broda, bio je stacioniran na prostoru Indijskog oceana, potvrđuju dokumenti koji su iscurili u javnost.
Tim 6 se iskrcao na plažu u gluho doba noći, no nisu svi mještani spavali u tom trenutku. Abdurahman Yarow, dugogodišnji stanovnik grada Barawe, ističe: "Stavljao sam turban na glavi kako bi se zaštitio od hladnoće i krenuo sam prema džamiji. Kada sam gotovo bio na ulazu, čuo sam zvuk iza sebe. U mraku kao da sam vidio tri velike krave kako idu prema sjevernoj strani džamije - bilo je mračno i nisam mogao dobro vidjeti o čemu se radi. Nakon svega 10 minuta čuo sam pucnjavu, tj. kada je počeo sukob između al-Shabaab boraca i američkih snaga. Danas mi je jasno kako su te velike krave zapravo bile američke specijalne snage s vojnim torbama na leđima, krećući se prema kući koja im je bila meta".
Izvještaj NBC-a donosi detalje koji su se dogodili neposredno nakon. SEAL-ovci su se rasporedili u dvorištu kuće. Tada je jedan al-Shabaab borac izašao iz kuće vani, kako bi zapalio cigaretu. Stajao je na ulazu, popušio cigaretu i ne odavajući nikakve signale, vratio se natrag u kuću. Američki specijalci bili su tamo u mraku te su mislili kako ih al-Shabaabov borac, koji očito povremeno voli zapaliti cigaretu na dvorištu, nije učio - no zapravo jest. To im je postalo jasno već kroz nekoliko trenutaka, jer se vratio natrag vani s AK-47 i otvorio vatru prema njima.
Element iznenađenja je propao. Al-Shabaab borci otvaraju vatru iz svog oružja, bacaju granate, a gradom odjekuje kakofonija žestoke borbe koja budi stanovnike koji još uvijek spavaju pred jutarnju molitvu. Jedan neimenovani izvor donosi dodatne detalje - ističe kako se Amerikanci nisu odmah dali u bijeg, već su uzvratili vatrom. "Američki napadači su se razdvojili na dvije skupine. Prva skupina, od 6 ljudi, upala je u kuću i počela pucati po ljudima, dok je druga skupina, u kojoj su također bila šestorica, ostala ispred kuće. Najžešći sukob odvijao se unutar kuće gdje su al-Shabaab imali više boraca i žestoko su se suprotstavili Amerikancima. Jedan al-Shabaab borac unutar kuće je pritom ubijen. Amerikanci su se probijali iz sobe u sobu, u potrazi za 'velikom ribom', no uskoro al-Shabaabu stiže pojačanje iz drugih obližnjih kuća te je situacija eskalirala do američkog povlačenja".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.