Gotovo svima je danas jasno da se nešto u postojećem sistemu mora promijeniti. U nekim boljim ekonomskim vremenima to je također mnogima bilo jasno, no, tada je oko njih egzistiralo sasvim dovoljno onih kojima status quo nije bio mrzak, štoviše, naučili su živjeti s njime. Danas je pak broj nezadovoljnih toliko narastao da postojeći model, ne samo bez revolucije nego i bez reformi, zagovara tek jedna mala manjina.
Ne tako davno na snazi je bio stav da ćemo od sada, pa u plus beskonačno, živjeti i umirati isključivo unutar kapitalističkog sistema, jer alternative su poražene, pokopane i polako već i zaboravljene.
Tako to i biva u periodima kada se kapitalistički status quo sviđa većini, ali u takvom periodu više definitivno nismo.
Anketa provedena prošle godine u Britaniji, koju je objavio list The Independent, otkriva kako većina britanske javnosti, vjerovali ili ne, smatra da je socijalizam bolji model od kapitalizma - konkretno njih 36% ima pozitivan stav prema socijalizmu dok njih 33% ima pozitivan stav prema kapitalizmu.
Može se reći kako ovo i nije neka velika razlika, ali ako te rezultate stavimo u kontekst vremena, u kontekst navodno post-socijalističkog svijeta onda su ti rezultati itekako intrigantni.
Kako stvari stoje po tom pitanju u "kapitalističkoj Meki", SAD-u? Postoje neke ankete koje sugeriraju kako mladi više preferiraju socijalizam od kapitalizma, no to zvuči malo neuvjerljivo - ipak govorimo o SAD-u. No, konkretne brojke također su intrigantne.
Kao studiju za razmatranje uzeti ćemo onu koju je provelo sveučilište Harvard University - riječ je o anketi koja je provedena na mladim ljudima između 18 i 29 godina. Njih čak 51% ne podupire kapitalizam dok ih 42% podupire. Što se socijalizma tiče, 33% ispitanika preferira socijalizam umjesto kapitalizma.
Dakako, jasno je kako termini "socijalizam" i "kapitalizam" ne znače za mlade ljude isto što su značili prije nekoliko desetljeća. Ne čudi stoga da su njihovi roditelji, koji su stasali u hladnoratskom vremenu, poimali kapitalizam primarno kao otpor prema SSSR-u što, dakako, nije definicija kapitalizma.
Njihova djeca, današnji milenijalci, puno bolje znaju što kapitalizam jest. Ne samo da nisu zatrovani retorikom iz doba Hladnog rata već su i taj kapitalizam, u pravom smislu te riječi, osjetili na svojim leđima daleko snažnije nego njihovi roditelji.
Kapitalizam je izašao iz krize 2008. kao što je i žrtva teške prometne nesreće izašla iz udesa - jest živ, ali teško oštećen.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.