Sukob u vrhu ukrajinske vlasti nije više prikriven, jer predsjednik Petro Porošenko preko svojih parlamentarnih zastupnika pokrenuo je službenu inicijativu za smjenu premijera Aresenija Jatsenjuka zbog korupcije u vladi.
Istodobno Jatsenjuk pokušava pridobiti potporu izvana mijenjajući preko noći svoj radikalni stav prema separatistima na istoku Ukrajine, nudeći Berlinu kooperativnost u provođenju Minskog sporazuma, umjesto nastavka rata.
Grupa zastupnika Vrhovne Rade najavila je pokretanje prikupljanja potpisa za suspenziju premijera Jatsenjuka i zatražia od Tužiteljstva i ukrajinske službe sigurnosti (SBU) da odgovore na pitanje da li su preduzeli mjere povodom pretresa u uredu zamjenika ministra unutarnjih poslova Sergeja Čebotarova.
Zastupnik iz skupine 'Blok Petro Porošenko' Sergej Kaplin i članovi krajnje desničarske partije 'Sloboda' Andrej Iljenko i Jurij Levčenko obratili su se glavnom tužitelju i rukovodstvu SBU sa zahtjevom da pruže 'jasno objašnjenje što se točno dogodilo u uredu Čebotarova, te jesu li doista pronađeni materijali koji potvrđuju veliku korupciju ministra, njegovog zamjenika i cijele hierarhije'.
Levčenko je rekao ranije ovog tjedna da je SBU provela pretragu ureda činovnika MUP-a, uključujući i ured Čebotarova, te da materijali pronađeni tijekom pretresa ukazuju da je ukrajinski MUP 'krov' korupcijske šeme.
Kaplin je najavio da će zastupnici insistirati na stvaranju privremene parlamentarne komisije za istragu zlouporaba u vladi, te da Jatsenjuk mora biti udaljen (makar privremeno) s mjesta premijera.
'Uvjereni smo da se idućeg tjedna Jatsenjuk trebati ukloniti s dužnosti premijera Ukrajine. To će biti učinjeno u okviru glasovanja i poslije odluke Vrhovne Rade o osnivanju privremene komisije, koja treba istražiti navode Nikolaja Gordijenka', šefa Nacionalne financijske inspekcije, kojeg je smijenio Jatsenjuk, naveo je Kaplin, ocijenjujući da su dosad pronađeni dokazi o korupciji samo vrh ledenog brijega.
On je kazao da je nacrt rezolucije o formiranju privremenog istražnog organa koji treba ispitati zlouporabe u vladi dostavljen Vrhovnoj Radi na razmatranje, te da će zastupnici blokirati parlamentarnu govornicu sve do odluke o osnivanju komisije, a rasprava o rezoluciji najavljena je za utorak.
Kaplin, Iljenko i Levčenko također su optužili ministra unutarnjih poslova Arsena Avakova da je pokrivao sustav korupcije u MUP-u, te su zatražili njegovu ostavku insistirajući na političkoj odgovornosti vlade.
'Još u studenom prošle godine zastupnik Slobode Pavel Kirilenko poslao je službeni dopis MUP-u u svezi zlouporaba Sergeja Bočkovskog (ravnatelj sektora za izvanredne situacije) kojima se bavio. Tamo je sve bilo detaljno navedeno i objašnjeno što je i kako radio. Iz ureda Avakova stigao je odgovor da nije bilo nikakvih zlouporaba. Zahtijevamo političku odgovornost. Vjerujemo da Avakov ne može voditi MUP, a mi ćemo zahtijevati i političku odgovornost vlade i koalicije“, kazao je Levčenko.
Avakov je ranije izjavio da MUP provodi istragu protiv pojedinih ministara iz prethodne vlade, koje nije imenovao, ali je rekao da pripadaju stranci Sloboda.
Kaplin je pozvao sve 'ukrajinske patriote i učesnike svih revolucija' da sudjeluju na mitingu protiv korupcije ispred zdanja Vrhovne Rade sa zahtjevom da se formira istražni organ, te da se premijeru oduzme pravo da obavlja dužnost dok se ne završe istražne radnje.
Prema priopćenju informativne službe jednog od autora nacrta rezolucije Dmitrija Dobrodomova, člana 'Bloka Petro Porošenko' glavna svrha zastupničke inicijative jeste provjera činjenica o korupciji vlade u oblasti kontrole i upravljanja državnom imovinom, kao i provjera poslovnih aktivnosti kompanija 'Ukrnafta' i 'Ukransnafta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.