Sadržaj i ton pregovora SAD s Europom o TTIP-u više nisu tajna. SAD ucjenjuju Europu da će zakomplicirati izvoz njenih automobila ukoliko EU neće povećati uvoz američkih poljoprivrednih proizvoda, uključujući genetski modificiranu hranu (GMO), čija štetnost nije znanstveno dokazana. Tako stoji u stotinama povjerljivih dokumenata s pregovora o TTIP-u (Transatlantsko Trgovinsko i Investicijsko Partnerstvo) koji su održani u New Yorku od 25. do 29. travnja, a do kojih je došao ured Greenpeacea u Nizozemskoj.
Njemački mediji koji su imali uvid u ove tajne dokumente izvijestili su o 'košmaru' zvanom TTIP i odbijanju Washingtona da se prihvati europski prijedlog po kojem bi se sporni privatni arbitražni sudovi za tužbe koncerna zamijenili javnim regularnim sudovima. To znači da su SAD protiv toga da se države uključuju u sporove koji bi se vodili u slučajevima kršenja Sporazuma. Osim toga, SAD prihvaćaju generalnu zabranu proizvoda samo uz podnošenje znanstvenog dokaza da ti proizvodi ugrožavaju zdravlje.
To bi valjda trebalo značiti da je prema viđenju SAD-a potrebno da se netko najprije otruje hranom ili da se razboli, a da se onda na privatnom sudu znanstveno dokaže da je uzrok tome američka genetski modificirana piletina, koju je recimo pojeo. Jednostavno, zar ne? Prijedlog je dakle da Europljani budu neka vrsta pokusnih kunića, koji bi trebali na sebi i svojoj djeci isprobati GMO hranu i moliti se da neće dobiti tumor. Možda djeluje pretjerano i zavjerenički, ali prije nego što donesemo takve zaključke, trebamo se zapitati zašto bismo uopće kušali ručak za koji nismo sigurni je li hrana ili je otrov?
Teško da nešto može više utjecati na čovjekov organizam od hrane koju jedu, vode koju pije i zraka koji udiše, a usvajanje TTIP-a prema američkim željama i nastojanjima dovelo bi do općenitog smanjivanja zaštite europskog okoliša. EU ima vrlo strogu regulaciju kontrole toksičnih supstanci koje dospijevaju u okoliš. U Europi je obrnuto nego u SAD-u, jer tek kada se znanstveno dokaže da nešto nije opasno, onda se to može pustiti u promet.
Vratimo se dokumentima. Mediji prenose da su ih dobili od Greenpeacea nakon što su uvid u njih pod strogo kontroliranim uvjetima u jednoj prostoriji Ministarstva pravosuđa imali samo neki zastupnici Bundestaga i odabrani članovi njemačke vlade. Dokumenti nedvosmisleno potvrđuju da TTIP sadrži odredbe koje omogućuju američkim kompanijama da mijenjaju europske zakone i oslabe zaštitu potrošača. Više od 70 posto hrane u američkim trgovinama je GMO, dok u Europi skoro da je i nema.
U dokumentima nigdje ne piše da SAD 'poštuje zabrinutost Europljana' o čemu su više puta javno svjedočili u Bruxellesu i Washingtonu u rijetkim informacijama koje su otkrivali u vezi s ovim tajnim pregovorima. Umjesto toga SAD pozivaju Europu 'procijeniti druge mogućnosti' i zaobići zakone o zabranama, dok EU navodi da će donijeti vlastite odluke o uvozu 'kontroverznih' američkih proizvoda.
Među zapisnicima koji su procurili može se naći i dokument iz ožujka u kojem se sumira 12. krug pregovora o TTIP-u tijekom kojeg su 'pokrivena sva tri stupa sporazuma – pristup tržištu, regulatorni klaster i pravila'. Tu se još napominje da je dogovoreno da kvaliteta pregovora ima prednost u odnosu na njihovu brzinu, ali da je EU potvrdila spremnost da se osigura njihov značajan napredak u sva tri stupa prije ljetne pauze.
Europske udruge za zaštitu potrošača reagirale su ocjenom da su dokumenti u velikoj mjeri potvrdili strahove od ciljeva SAD-a na europskom tržištu hrane. Također nigdje se ne spominje ograničenje za emisiju CO2, iako je to bila tema zadnjeg summita o klimatskim promjenama u Parizu. U Njemačkoj vlada je potvrdila da je primila na znanje informacije iz dokumenata, ali se suzdržala od komentara. 'Uzeli smo u obzir objavljeni materijal, ali ne možemo ništa reći o njegovoj autentičnosti i sadržaju', priopćeno je u Berlinu.
Službeni predstavnik njemačke vlade Steffen Seibert rekao je da Savezna vlada, kao i do sada 'radi sve za napredak u pregovorima'. 'Uvjereni smo da je taj sporazum važan za projekt za nas Europljane', rekao je on, dodajući da trenutačne pozicije strana u razgovorima 'nisu krajnji rezultat'.
Ne može biti sumnji u autentičnost ovih dokumenata, ali je europski povjerenik za trgovinu Cecilia Malmström upozorila na mogućnost njihovog pogrešnog tumačenja. 'Suprotno onome što mnogi izgleda vjeruju ti tekstovi nisu isto što i konačan dogovor. Oni odražavaju pregovaračka stajališta obje strane i ništa drugo. Ne bi trebalo biti iznenađujuće da postoje područja u kojima EU i SAD imaju različite stavove', napisala je na blogu Malmström.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.