Komitet za zaštitu novinara (CPJ): Turska prva u svijetu po broju zatvorenih novinara
Njujorški Komitet za zaštitu novinara (CPJ) u svom izvješću objavljenom u ponedjeljak optužio je Tursku za gušenje novinarskih sloboda, prenosi CNN. Navode kako turski premijer Recep Tayyip Erdogan koristi razne metode pritisaka kako bi novinare natjerao na auto-cenzuru, te da oko stotinu novinara trenutno sjedi u zatvoru pod optužbom za sudjelovanje u "zavjerama protiv turske vlade" – tj. u demonstracijama protiv represivnih mjera turske vlasti. 70 posto novinara zatvoreno je zbog navodne povezanosti s Kurdistanskom radničkom strankom (PKK) ili nekom terorističkom organizacijom, a većina njih nije ni osuđena već u zatvoru godinama čeka na suđenje.
Ovo nije prvi put da je Turska prozvana zbog zatiranja ljudskih prava i medijskih sloboda. U siječnju ove godine, Human Rights Watch je u svom godišnjem izvještaju istaknuo zabrinutost stanjem ljudskih prava u Turskoj. Naime, dok je Turska svesrdno podupirala pobune tzv. Arapskog proljeća, na svom vlastitom terenu vodila je žestoku represiju nad novinarima, piscima i stotinama političkih aktivista (naročito kurdskih). Također, turski zakon toliko široko definira spektar terorističkih aktivnosti da je rezultirao ogromnim brojem optužbi protiv onih pojedinaca koji su samo održali govor ili napisali tekst, i to bez ikakvog poziva na nasilje. Novinarska agencija Associated Press navodi kako je, od 35 117 presuda za terorističke zločine koje su donesene nakon napada na WTC 11. rujna 2001., 12 089 njih doneseno u Turskoj, što
čini više od jedne trećine. U razdoblju između 1959. i 2011., od 479 slučajeva koji su izneseni pred Europski sud za ljudska prava vezano uz slobodu izražavanja, 207 slučajeva dolazilo je iz Turske, prenosi The Guardian.
Turski aktivist Sanar Yurdatapan, koji je 12 godina proveo u egzilu, smatra kako je sloboda govora u Turskoj dosegla najniži nivo otkako je Stranka za pravdu i razvoj (AKP) preuzela vlast prije 10 godina. "Puni su samopouzdanja – imaju 50 posto glasova, kažu. Pa dobro, imaju 50 posto, ali postoji i drugih 50 posto", tvrdi Sanar. Smatra kako je Erdogan pomahnitao od kako je okusio moć, te da se ponaša kao bog, prenosi The World.
Temljem članka 8 Antiterorističkog zakona (Zakona 3713), osuđeni su brojni pacifisti, poput npr. Fatih Tasa za prevođenje djela koja je napisao Noam Chomsky, ili autorice Ayşe Nur Zarakolu koja je propitkivala Armenski genocid i prava Kurda. Pred sud je tako izveden i tadašnji kandidat za Nobelovu nagradu, Orhan Pamuk iz istog razloga (u međuvremenu je i osvojio Nobelovu nagradu za književnost). 2000. godine, predsjednik nevladine organizacije za ljudska prava, Akin Birdal, pritvoren je zbog govora u kojem je pozvao na "mir i razumijevanje" između Kurda i Turaka, istaknuvši time "problem" Kurda, prenosi HRW. Demonstracije protiv cenzure internetskog sadržaja u svibnju 2011.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.