Mala nezavisna novinarska ekipa iz kompanije Journeyman Pictures, koju je osnovao iskusni ratni reporter Mark Stucke, snimila je novi dokumentarni film u libijskom gradu Sirte - rodnom gradu pokojnog libijskog vođe pukovnika Muammar Gaddafija i gradu koji je bio zadnja linija obrane "Zelene Revolucije" u libijskom ratu prošle godine.
Uz svoje najodanije borce koji su se borili do samoga kraja, Gaddafi je u svom rodnom gradu mučen i ubijen 20. listopada 2011. Cijela Libija je bila jedan veliki front, od Bengazija, Bani Walida, Misrate do Tripolija. NATO zračne operacije gađale su ciljeve u gotovo svim gradovima gdje je postojao otpor, no, nijedan kao Sirte.
Bitka za Sirte trajala je preko mjesec dana, od 15. rujna. Samo je jedan način bio za osvojiti Sirte - bombardirati ga natrag u kameno doba - i upravo to su ovom gradu i učinili. Grad je doslovno razrušen do temelja.
Prošlo je preko pola godine od tih događanja. Nakon pada Gaddafija, Libija je potonula u kaos. Naoružane skupine bore se za prevlast nad teritorijem, plaćeni ubojice napadaju zgrade NTC-a ("Nacionalno Tranzicijsko Vijeće") i traže svoje "plaće". Diljem zemlje operiraju ilegalni zatvori u kojima se vrše mučenja i ubijanja. Međunarodne organizacije kao što su Médecins Sans Frontières ("Liječnici bez granica") bježe iz Libije jer te scene jednostavno više ne mogu podnijeti. Posebice je stradalo crno stanovništvo iz susjednih južnih država koji su desetljećima živjeli i radili u Libiji. Nad nekima od njih se vrše takva mučenja da induciraju pitanje - gdje je zapravo razlika između čovjeka i zvijeri?
U isto vrijeme, novi američki ambasador u Libiji poziva sve američke kompanije da se što brže uključe u unosne ugovore koje sada nudi nova libijska vlada i pritom ističe - "naše kompanije moraju imati prednost u rekonstrukciji, Libija nam to duguje".
No, postavlja se pitanje - gdje su u toj priči stanovnici Libije? Gdje su oni ljudi kojima je ideal Džamahirije uništen savezničkim bombardiranjem? Upravo na to pitanje novi dokumentarni film, koji je objavljen sredinom ovog mjeseca, nastoji ponuditi odgovore - film nas vodi u nekoć raskošan mediteranski grad Sirte, koji danas - preko pola godina od kraja NATO angažmana - i dalje leži u ruševinama. Kako i sam film navodi, za brojne stanovnike grada Sirte rat nikada nije završen. Mnogi od njih nikada neće prihvatiti novu trobojnicu kao adekvatnu zamjenu za "Zelenu" zastavu. Neki gaje lažne nade, kao i svugdje, vjeruju da će im NTC ipak pomoći i da će Libija postati "moderna i demokratska" zemlja - no, ako je suditi prema vijestima koje dolaze iz te zemlje, njihove nade uskoro bi se mogle pretvoriti u neostvarene iluzije. Mnogi nemaju iluzija i sasvim im je jasno što im je učinjeno, njima, njihovom gradu, državi i idealu suvereniteta i slobode.
Film kao centralni fokus ističe one koje često zaboravljamo u ovim brutalnim sukobima - djecu. Mladi školarci, koji pohađaju nastavu u još uvijek srušenim školama u Sirteu, prisiljeni su pjevati "novu" himnu i sistematski se nad njima vrši anti-Gaddafi propaganda. No, djeca, kao direktna preslika svojih roditelja, podijeljena su i žestoko se sukobljavaju međusobno oko političkih pitanja o kojima vjerojatno znaju malo i s obzirom na dob, trebali bi znati malo - no, njihovo djetinjstvo biti će obilježeno ovim događanjima zauvijek.
Najnoviji film, unikatno novinarsko djelo kakvo nikada neće stići do nas od strane tzv. "mainstream" medija - tj. suučesnika u razaranju Libije - komentirala je i poznata novinarka Lizzie Phelan koja je osobno svjedočila agresiji na Libiju tijekom prošle godine.
Evo što je ona zapisala o filmu:
Lizzie Phelan - komentar na dokumentarni film o gradu Sirte
Lizzie Phelan, nezavisna novinarska koja se nalazila u Libiji kada je počeo NATO napad."Upravo objavljeni dokumentarni film u produkciji Journeyman Pictures, "Igralište rata - Libija" je ekstremno važan i srcelomljiv film koji nam daje uvid u stvarnosti NATO agresije na Libiju.Snimljen u Sirteu, gradu koji je razoren u posljednjim tjednima NATO-ove kampanje bombardiranja, osobe koje su pristale sudjelovati u razgovoru za ovaj film pokazale su svu svoju hrabrost i potpunu iskrenost po pitanju patnje koju su prošli za vrijeme agresije, kao i njihova djeca.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.