Lord's Resistance Army je militantna skupina koja operira na prostoru centralne Afrike još od kasnih 80-ih. Posljednjih dana ime im dolazi u fokus medija zbog odluke američkog predsjednika Obame da u borbu protiv njih pošalje vojsku.
Dok se američki komandosi pripremaju na put u srce Afrike, postavlja se pitanje - tko su zapravo Lord's Resistance Army (u ostatku teksta LRA)?
Stručnjaci i akademici koji se bave ovom problematikom zbunjeni su. Iz jedne perspektive skupina se deklarira kao fundamentalistička kršćanska organizacija koja želi stvoriti državu po principima "10 božjih zapovjedi". Drugi pak navode kako su srž njihove ideologije tradicionalna afrička vjerovanja koja nemaju puno veze s kršćanstvom.
Oni treći, koji tvore većinu, tvrde kako skupina zapravo ni nema konkretnu ideologiju - jedini cilj im je pljačkati i terorizirati narod.
Sasvim je jasno kako treće objašnjenje militante opisuje kao divlju hordu žednu krvi - u borbi protiv takvih američka javnost će najlakše pružiti podršku po pitanju vojne intervencije.
U bezizlaznoj situaciji počinju se pojavljivati prvi pokreti otpora. A ako uzmemo u obzir gotovo potpuni manjak formalnog obrazovanja stanovništva na jugu, ne iznenađuje činjenica da su ti pokreti bili mahom bazirani na mistici, nadnaravnim pričama i drugim sličnim fenomenima.
Tako se i 1988. pojavljuje karizmatična Alice Lakwena koja za sebe tvrdi da je prorok i kako je u direktnom dosluhu sa Svetim duhom (dio svetog trojstva iz kršćanske religije). Alice svojim sljedbenicima govori kako joj je Bog rekao da će pobjediti i zavladati zemljom. Do koje mjere je pokret bio zasnivan na praznovjerju dokazuje i njen pokušaj da ohrabri ljude na ustanak - prema njenim riječima, Bog je rekao da se u borbi svi trebaju namazati lokalnim biljnim uljem i tada im meci neće moći ništa.U to vrijeme, zbog direktne kršćanske ikonografije, pokret se počinje nazivati Lord's Resistance Army (eng. "Božja vojska otpora"). Postoje navodi, većinom od strane kršćanskih organizacija kao što je Caritas, kako su LRA u svojim vojnim pohodima pokazivali izuzetnu brutalnost prema svima koji nisu njihovi pristaše, uključujući i civile, pa i djecu.
Tako se spominje da su 2002. LRA upali u sudansko selo i natjerali stanovnike da jedan po jedan skaču s visoke litice. Vjerodostojnost tih i sličnih navoda nije moguće potvrditi.
2008. ugandska vojska objavila je kako se desio masakr u gradu Doruma gdje su navodno LRA upali u crkvu i sabljama raskomadali 45 ljudi. Nakon tih događaja oglasio se i UN, konkretnije Ban Ki-moon koji je osudio takve događaje i direktno prozvao LRA za ubojstva.
Uskoro nakon proglasa UN-a u konflikt se uključuje i SAD.
2009. u operaciji pod nazivom "Lightning Thunder", vojska Ugande s potporom SAD-a nastojala je zadati konačan udar pripadnicima otpora LRA, ali nisu bili do kraja uspješni.
Ostaci LRA-a su se regrupirali i nastavili borbu.
Joseph Kony i dalje je vođa otpora. U međuvremenu za njim je raspisana tjeralica haškog suda, optužuje ga se za ratni zločin.
Američki general Carter Ham, vrhovni zapovjednik tzv. "US Africa Command", u nedavnom govoru rekao je kako se vođa Joseph Kony LRA-a zasigurno nalazi negdje na prostoru Centralnoafričke Republike.
Za SAD je iznimno bitno ukloniti pokret otpora LRA, pošto pokret direktno prijeti vladama nekoliko država u centralnoj Africi - koje su gotovo sve redom direktni saveznici SAD-a.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.