Njemačka kancelarka stvorila je val novih tenzije po pitanju europske financijske krize - istaknula je: "Europa neće kolektivno snositi odgovornost za dugove sve dok sam ja živa", prenosi Reuters.
Tom izjavom Merkel je doslovno pokopala ideju euro obveznica za koje su mnogi tvrdili da su možda i jedini spas posrnuloj eurozoni.
Naime, uvođenjem posebnih euro obveznica sve članice eurozone bi morale snositi odgovornost za dugovanje bilo koje od članica. Naravno, očekivalo se kako će se Njemačka žestoko protiviti ovoj zamisli prije svega zbog činjenice kako je njihovo gospodarstvo jedno od "najzdravijih" na prostoru Europe i definitivno sada ne žele da ih koče tuđi dugovi, štoviše, Njemačka je ovim potezom pokazala da na temelju posrnule Europe nastoji još i osnažiti svoju vlastitu ekonomiju, ali i politički utjecaj.
Primjerice, Grčka svoj dug mora vraćati u dobroj mjeri upravo njemačkim bankama. Iz perspektive Njemačke najgori mogući scenarij bi bio kada bi sada i oni morali djelomično, putem euro obveznica, prisustvovati direktnoj garanciji takvih dugovanja. Njemačkoj je i dalje jedina, za njih, prihvatljiva ideja da Grci - i svi ostali - nastave s rigidnim mjerama štednje.
Svojom žestokom izjavom Merkel je dala do znanja da više ne želi niti spekulacije po pitanju zajedničkih euro obveznica, no, pitanje je da li Njemačka ima dovoljno snage za uvjetovanje svih pravila.
Odbijanjem euro obveznica Merkel želi
sačuvati dominaciju Njemačke
Herman Van Rompuy, predsjednik Europskog Vijeća, iznio je nove detalje o stvaranju fiskalne i bankarske unijeSamo dva dana prije početka ključnog EU summita, predsjednik Europskog Vijeća, Herman Van Rompuy, objavio je dokument na 7 stranica u kojem se ističu detalje potencijalne fiskalne i bankarske unije, uključujući i plan za osnivanje riznice eurozone. Merkel shvaća da se u tom procesu nastoji "razvući" dug na sve članice, taj potez - očekivano - podržavaju Francuska, Italija i Španjolska.
Da li bi euro obveznice spasile Europu? Teško, primarno bi poslužile kao sredstvo za smirenje nervoznim investitorima kojima je do sada već jasno da "pravim" ishodom grčkih izbora ništa nije spašeno i kako se javljaju sve veće trzavice na relacije Berlin - ostatak Europe. Njemačka očito želi političku i fiskalnu uniju, ali po svojim pravilima - uniju u kojoj bi Berlin imao vodeću riječ. No, taj plan teško da će proći, čak i kada su druge članice doslovno na koljenima.
U isto vrijeme, stanje u Europi ne izgleda nimalo optimistično. Španjolska je u ponedjeljak zatražila puni odobreni iznos za dokapitalizaciju bankarskog sektora, svih 100 milijardi eura. Službenu pomoć zatražio je i Cipar koji je daleko manja ekonomija, no, magnituda ekonomije u slučaju Cipra nije problem, već indikator da bolesno stanje vlada u cijeloj eurozoni.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.