Ostalo je još svega desetak dana do povijesnog referenduma u Škotskoj (održava se 18. rujna) na kojem će glasači imati priliku izjasniti se žele li ostati u Britaniji ili će otići dalje svojim putem. Mogu li u tome uspjeti? Može li se desiti da već za desetak dana Britanija kakvu poznajemo više neće postojati? Zadnjih mjeseci ankete su sugerirale kako je razlika između "ZA" i "PROTIV" snažno na strani onih koji zagovaraju ostanak pod dominacijom Londona. Štoviše, razlika je bila toliko znatna da su neki već otpisivali referendum kao "protokolarni", kao "auspuh" za škotske separatističke tendencije.
Ne i danas. London danas ima itekako razloga za zabrinutost. Kotač povijesti počeo se okretati u pravcu nezavisne Škotske - nove ankete, prenosi The Guardian, pokazuju kako u ovom trenutku 51% birača želi odcjepljenje od Britanije, dok bi 49% glasalo za ostanak. U ovoj utrci postocima glas "ZA" kreće naprijed, po prvi put ulazi u vodstvo, u samoj završnici jedne neizvjesne utrke i sada je na korak do povijesne prekretnice.
Ako se nekome "navija za slabije", onda simpatije definitivno trebaju ići u pravcu nezavisne Škotske. Naime, unatoč činjenici da su London i njemu komplementarni centri veće mjesecima isticali ovaj referendum kao dokaz zapadne demokracije, kulture i političkog rješavanja nesuglasica, također je činjenica da su taj uzvišeni stav manifestirali primarno u trenutku dok su bili sigurni u pobjedu na referendumu, dok su ideju slobodne Škotske smatrali krajnje nerealnim ishodom.
Ovaj preokret dovesti će do znatno snažnije retorike iz Londona koji će u povijesnom trenutku pozvati sve svoje saveznike da stanu iza njega. To već i čini - SAD i Australija već su javno stali na stranu unitarista, protiv nezavisne Škotske. Pitanje je što se uopće Abbott i Obama imaju uplitati u ovo pitanje - ako je škotski referendum odraz demokratske zrelosti, onda pustimo da Škoti kažu što misle bez vanjskih pritisaka.
No, sama činjenica da se vanjski pritisak gomila pokazuje kako pitanje ostati u Britaniji ili ići svojim putem svakako nije trivijalno pitanje, pokazuje kako nikome nije sasvim svejedno koji će biti ishod skorašnjeg referenduma.
Kampanja protiv nezavisnosti udariti će snažno u danima koji dolaze, a najsnažnije oružje čuvaju možda za samu noć pred referendum (sjetimo se "nema EU, nema mirovina" spina). Biti će sve, u širem smislu riječi, demokratski, ali će kampanja biti prljava - ove zadnje ankete su direktan nagovještaj toga. Krenuti će se u zastrašivanje, a ono najbolje djeluje ako se počne forsirati ekonomsko pitanje. Zagovornici ostanka u Britaniji pokušati će glasačima na sve načine unijeti strah od opadanja životnog standarda.
Vođa kampanje kontra odcjepljenja, "Bolje Zajedno", Alistair Darling, komentirao je rezultate ankete (koju je proveo britanski The Sunday Times): "Ove ankete mogu i moraju poslužiti kao poziv na buđenje svima onima koji su mislili kako je ovaj referendum već riješena stvar".
Doista, mnogi su mislili kako je stvar već riješena, pa i mnogi neodlučni Škoti su mislili kako je ideja o odcjepljenju zanimljiva, ali gotovo neizvediva zbog velike prednosti druge strane.
Aktualni rezultati ankete šokirali su političku klasu s južne i sjeverne granice. Ovo je politički potres kojem se malo tko nadao. Podsjetimo kako se ankete vode konzistentno već godinama - kroz cijelu prošlu godinu postoci su stagnirali: oko 50% isticalo je kako će glasati protiv odcjepljenja, dok je oko 33% tvrdilo kako će glasati za nezvisnost Škotske. Do koje mjere su mnogi vjerovali kako je pobjeda nezavisnosti nemoguća pokazuje i komentar američkog stručnjaka za ankete, Natea Silvera, koji je u kolovozu 2013. izjavio kako kampanja za odcjepljenje "nema nikakve šanse za pobjedom na referendumu".
Možda se Nate i drugi danas brinu oko svog prognostičarskog kapaciteta, no jedna stvar je sigurna - onaj temeljni čimbenik zdrave demokracije kojeg mnogi zazivaju, faktor neizvjesnosti i nepredvidljivosti, ovdje je itekako prisutan.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.