Njemačka kancelarka Merkel i francuski predsjednik Hollande jučer su se sastali s ukrajinskim predsjednikom Porošenkom kako bi mu predstavili novi plan za okončanje sukoba na istoku Ukrajine. Danas s istim planom odlaze u Moskvu gdje će razgovarati s Putinom (opširnije: Kreće najveći diplomatski proboj: Merkel i Hollande odlaze za Kijev i Moskvu, sa sobom nose rješenje za okončanje rata u Ukrajini?).
Njihov angažman dolazi u trenutku sve većeg napretka pobunjenika na istoku zemlje, ali i u trenutku dramatičnog kolapsa ukrajinske valute, grivnje, koja je izgubila oko trećinu vrijednosti.
Američki državni tajnik John Kerry jučer je također bio u Kijevu te je sugerirao kako bi SAD uskoro mogli početi naoružavati ukrajinsku vojsku.
S aktualnim angažmanom Merkel i Hollande SAD nema nikakve veze, prenose izvori - njemačka kancelarka i francuski predsjednik pokrenuli su inicijativu bez konzultiranja s Washingtonom. Kerry, očekivano, neće posjetiti danas Moskvu.
Njemački vladini izvori prenose kako će Merkel i Hollande predložiti novo primirje sukladno aktualnoj liniji fronte, dakle u obzir bi se uzimali napreci pobunjeničkih snaga. Drugim riječima, Kijev bi sada trebao prihvatiti da pobunjenici imaju kontrolu nad nekoliko stotina kvadratnih kilometara više nego je bilo dogovoreno za vrijeme pregovora u Minsku.
No, u konačnici cilj ove inicijative bi bio obnova ukrajinskog teritorijalnog integriteta, što je, očito, moguće samo ukoliko Kijev prihvati da pobunjeničke snage imaju pravo na svoju autonomiju.
Očekivano, najratoborniji pripadnik ukrajinske Vlade, premijer Arsenij Jatsenjuk, već je odbacio Merkel-Hollande plan ističući kako neće prihvatiti niti jednu inicijativu koja baca sumnju na ukrajinski teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost.
S druge strane plan je možda i jedina šansa za Kijev da spase aktualnu situaciju jer njihov položaj nikako nije dobar, niti vojno, niti ekonomski. Ukoliko odbace ovaj plan može se očekivati još i veća eskalacija sukoba, a za njih bi to moglo biti pogubno pošto izgleda da su pobunjenici znatno ojačali i spremni su širiti kontrolu nad teritorijem.
Ako se ovaj rat završi time da pobunjenici dobiju svoju široku autonomiju, Kijevu bi trebalo biti u interesu da prostor te autonomije bude teritorijalno što manji. Odbacivanjem mirovnog plana u ovom trenutku riskiraju kompletan gubitak regija Donjeck i Lugansk, gdje danas još uvijek imaju veći broj uporišta.
Jatsenjuk se protivi miru jer se uzda u SAD, odnosno američko oružje. S druge strane i SAD se uzda u Jatsenjuka te sada postaje jasno zašto je Victoria Nuland onoliko snažno urigirala da upravo Jatsenjuk postane premijer (poznati "Jeb*š EU" tajni razgovor).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.