Nakon ubojstva ambasadora: SAD šalje ratne brodove prema Libiji, angažirani marinci, bespilotne letjelice
Kako se moglo i pretpostaviti, ubojstvo američkog ambasadora Chrisa Stevenesa u Benghaziju imati će snažne reperkusije. SAD je poslao dva ratna razarača prema libijskim vodama dok je predsjednik Barack Obama istaknuo kako će "ubojice biti izvedeni pred pravdu". Prema Libiji su poslani razarači Arleigh Burke klase, USS Laboon i USS McFaul (na slici gore, u krupnom planu), prenosi CNN. U isto vrijeme, dok rastu tenzije u Libiji, zabilježeni su brojni veliki prosvjedi ispred američkih ambasada u Egiptu i Jemenu.
Što SAD planira sa razaračima ukoliko su informacije točne da je ambasadora Stevensa ubila gnjevna gomila? Američki dužnosnici ističu kako će brodovi predsjedniku Obami dati "fleksibilnost" ukoliko njegova administracija odluči poduzeti akcije protiv militanata u Libiji. Za sve one koji imaju ekstremno kratko pamćenje - SAD je prije svega godinu dana tim istim militantima, od kojih su mnogi povezani s terorističkim i ekstremističkim organizacijama kao što je Al-Qaeda, pomogao vojnom agresijom da se domognu vlasti i brutalno sruše vladavinu Pukovnika Muammara Gaddafija. Tada ih nitko nije nazivao "militantima", bili su to "revolucionari", čak i "borci za demokraciju".
Kada je nakon smaknuća Gaddafija počeo masovni progon pristaša diljem zemlje i kada su nove "vlasti" počele provoditi rasistički genocid nad crnačkim stanovništvom, predsjednik Obama nije rekao niti riječi. Tada su isti ubojice i ratni zločinci još uvijek bili "revolucionari". Zemlja je iz dana u dan propadala sve više u kaos. Ekstremističke skupine naoružane do zuba postale su novi autoritet, a "vlasti" u Tripoliju samo farsa za međunarodne medije.
U isto vrijeme, dok se stanovnicima Libije životni standard naglo počeo vraćati desetljećima unatrag, ogromni naftni resursi zemlje su u sigurnim rukama europskih i američkih naftnih kompanija.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.