Ugledni i utjecajni list The New York Times objavio je veliki tekst povodom predstojećeg hrvatskog referenduma o priključenju EU.
Tekst u samom uvodu navodi priče pojedinih malih poljoprivrednika i probleme s kojima bi se mogli suočiti nakon ulaska u EU. Tako se primjerice spominje proizvodnja kokošjih jaja i činjenica da bi veliki talijanski proizvođači, nakon što dobiju potpuni pristup hrvatskom tržištu, mogli znatno srušiti cijene. S druge strane, mnogi hrvatski aktualni manji i srednji pogoni morali bi uložiti popriličnu svotu u modernizaciju opreme kako bi se zadovoljile sve EU regulative i pravila.
List navodi kako, unatoč svemu, službene ankete ipak pokazuju d će Hrvati glasati "ZA".
Također prenose izjavu direktora agencije Ipsos Puls koja javlja kako se broj onih koji će glasati za ulazak u EU ipak smanjio proteklih tjedana.
NYT prenosi kako su kritičari daleko glasniji i konkretniji od Milanovića. Jedna od glavnih kritika je činjenica da Njemačka i Francuska doslovno donose sve najveće odluke, dok će Hrvatska, s populacijom od samo 4,5 milijuna, imati jako malo utjecaja u EU.
U tekstu se prenose i druge zabrinutosti kritičara hrvatskog ulaska u EU, pa se sukladno tome navodi kako bi Hrvatska morala izdvajati velike svote za spas Grčke i drugih posrnulih EU ekonomija. Također postoji strepnja kako bi, baš kao i u slučaju Španjolske, Italije i Grčke, hrvatska obala mogla imati veliki problem s imigrantima.
New York Times navodi kako se Hrvatska morala potpuno podrediti europskom preuređenju zemlje. Vlada je bila prisiljena donijeti 350 novih zakona. Nitko zapravo ni ne zna koliko je dokumenata razmjenjeno jer su Hrvati, kako piše NYT, prestali brojati nakon što je brojka prešla 150,000 stranica. Oko 3,000 Hrvata je radilo na projektu, od diplomata do prevodioca.
List također navodi kako su dva događaja znatno usporila ulazak Hrvatske u EU - granični spor sa Slovenijom i čekanje da se izruči general Ante Gotovina.
New York Times također piše kako je Hrvatska prožeta korupcijom, navodeći podatak da se bivšem premijeru upravo sudi.
Vezane vijesti: U EU ili ne u EU? O referendumu, izolaciji i internacionalizmu
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.