Kako ekskluzivno saznaje novinska agencija Reuters, Njemačka traži od Grčke da se odrekne kontrole nad svojim budžetom i da svu moć preda u ruke EU institucija.
Reuters-ov izvor navodi kako Njemačka inzistira na radikalnom potezu koji bi "uvjetovao da se financijski program pomoći pravilno provede".
Isti izvor ističe kako se od Grčke zahtjeva da po pitanju fiskalne politike preda "moć odlučivanja" europskim institucijama koji već aktivno upravljaju zemljom.
List Financial Times tvrdi kako su dospjeli u posjed dokumenta u kojem stoji kako Njemačka želi postaviti "upravitelja budžeta" koji bi imao mogućnost uložiti veto na sve odluke po pitanju budžeta koje bi donijela grčka vlada. Drugim riječima, svaki pravilnik ili potez koje ne bi išao u korist međunarodnim kreditorima bio bi poništen vetom.
Prema tom novom planu, Atena bi mogla upravljati Grčkom tek nakon što povrati svoj vanjski dug, prenosi FT.
Ako uzmemo u obzir da Grčka jednostavno nema nikakve mogućnosti povratka cjelokupnog duga, to bi značilo da bi zemlja doslovno bila pod direktnom upravom Njemačke - na dugi niz godina.
Prema novom planu Njemačka, zajedno s MMF-om i drugim velikim kreditorima, kontrolirala bi da se nad Grcima nastave stroge mjere štednje bez obzira na potpuni socijalni kaos koji se time izaziva.
Očito je kako Njemačka i dalje strahuje, bez obzira na smjenu vlasti u Grčkoj, da bi nova vlada mogla eventualno početi popuštati pod ogromnim pritiskom koji dolazi ponajviše sa gradskih ulica.
Mnogi kritičari će se složiti kako je na snazi postupak svojevrsnog financijskog kolonijalizma. Argument Njemačke, MMF-a i drugih je taj da Grčka mora vratiti sve svoje dugove. Agresivna politika Njemačke pokazuje svu surovost poslovanja u kriznim vremenima. Ipak, taj silni novac morali bi vraćati stanovnici Grčke, i to godinama.
No, kada se sve zbroji i oduzme, činjenica je da se pokušava cjelokupno stanovništvo pretvoriti u krivca, što je potpuni apsurd.
Nesposobne vlade dovele su Grčku u bezizlaznu situaciju, ali za propast Grčke nije kriva samo grčka vlada - zemlja je dobrim dijelom opustošena upravo od strane njenih najvećih kreditora, u prvom redu Njemačke. Dovoljno je samo podsjetiti na ogromni uvoz njemačkog oružja u zemlju, ugovori na kojima se doslovno postavio ultimatum.
Ipak, izgleda kako bi ovaj plan mogao biti imperativ za izdavanje novog velikog financijskog paketa pomoći. Podsjetimo, u tijeku su pregovori oko izdavanja novog kredita Grčkoj, u iznosu od 130 milijardi eura. Ako bi pregovori propali, što je jako teško s obzirom na posljedice, Grčka bi zasigurno bankrotirala - u to nema više nikakve sumnje, jer je poznato kako Grčka jednostavno nema novac za podmirenje iduće rate međunarodnim kreditorima.
No, mnogi ekonomisti zagovaraju upravo bankrot, ističući kako je to jedini način da se Grčka i njen narod izvuku iz ovog beznađa.
Ali to bi zasigurno dovelo do izlaska Grčke iz eurozone, što mnogi ističu kao najopasniji scenarij za Europsku Uniju. Ako države počnu otpadati iz zajedničke valute, nije ugrožena samo eurozona, već i cijeli ekonomski projekt Europske Unije.
Kako se kriza u Europi produbljuje, postaje sve izvjesnije da Njemačka želi uvesti što veću kontrolu nad cijelim projektom. Kancelarka Angela Merkel za sada može računati na potporu francuskog predsjednika Nicolas Sarkozy-a, ali pitanje je koliko dugo će ta potpora trajati, pogotovo ako uzmemo u obzir da se bliže izbori u Francuskoj. Što se tiče drugih članica, Merkel ima sve manje podrške. Raste broj onih koji otvoreno upozoravaju na sve veće ambicije Njemačke i pretpostavku da Njemačkoj nije u interesu dobrobit Europe kao Unije, već isključivo dobrobit same Njemačke. U krizi Njemačka nastoji spasiti prije svega sebe i svoju ekonomiju, problem je što to radi na štetu drugih članica. Neminovno je kako će takva politika u konačnici našteteti i samoj Njemačkoj, jer susjedne zemlje su još uvijek najveće njemačko izvozno tržište.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.