Prema izvještavanju belgijskog RTL-a, lista Vonk i drugih medija u Belgiji - prije nekoliko dana policija je uhitila skupinu od 20-ak naoružanih pojedinaca tzv. "zaštitara" neimenovane kompanije iz Njemačke koji su došli razbiti radnički štrajk u njemačkoj tvornici autodijelova u Belgiji, Meister Benelux. Radnici iz okolnih tvornica su se organizirali, blokirali ih unutar tvornice i prepustili policiji.
20-ak siledžija došli su u tvornicu u petak, 26. veljače 2012., stigli su iz Njemačke u kombijima. Bili su naoružani bejzbolskim palicama, gumenim pendrecima, suzavcem i pancirkama - ušli u tvornicu s ciljem da "ponovno pokrenu isporuku autodijelova prema Njemačkoj".
U tvornici je bio na snazi radnički štrajk, tako da se u pogonu nalazilo tek nekoliko radnika koji su pazili na strojeve. Kada su ušli u tvornicu radnicima je rečeno da se ne miču, no jedan je uspio pobjeći i pozvati policiju. Dvojica su potom ozlijeđena u sukobu s nasilnicima.
Radnik koji je uspio pobjeći također je odmah nazvao i sindikat. Uskoro su radnici iz okolnih tvornica stigli na teren i napravili blokadu vrata, kako nasilnici ne bi pobjegli prije dolaska policije.
Uskoro dolazi policija i privodi 20-ak nasilnika.
Slika gore: organizirani radnici ispred tvornice Meister Benelux - blokada ulaznih vrata
Ranije toga tjedna uprava je zaprijetila kako će zatvoriti tvornicu i cijeli pogon prebaciti u Češku. Radnici su se odmah pobunili protiv takve odluke, okupirali tvornicu i rekli kako neće dopustiti da se tvornica zatvori. U svom pritisku na upravu, blokirali su i 3 kamiona koji su dostavljali materijal.
Suočeni s odlučnim radnicima, uprava je uskoro donijela odluku da se posluži starim "taktikama", koje nisu već dugo viđene u ovim dijelovima Europe - da angažira paramilitarne skupine koje će slomiti štrajk i izbaciti radnike iz tvornice.
Belgijski socijalistički sindikat metalaca rekao je kasnije kako se ovdje radi o "metodama koje jako mirišu na fašizam". Za mnoge radnike ovo je bio šok, dok drugi ističu kako se radi o metodama koje su korištene 30-ih godina da bi se razbili radnički i ljevičarski pokreti.
Ipak, da se ovo događa u Beligiji, svima je bilo neočekivano - pogotovo zbog činjenice da se radi o zemlji koja se često poziva na tradiciju "konsenzusa", "socijalnih ugovora" i "pregovora".
Štoviše, belgijski model se često naziva "à la Belge", a ističu ga mnogi diljem svijeta.
Relativno lagodan suživot između sindikata, radnika i uprave stvoren je za vrijeme tzv. "zlatnih 60-ih i 70-ih" kada je ekonomski rast bio velik.
No, danas, kada te pozitivne brojke više nisu dio svakodnevne ekonomije, uprave se sve više vraćaju starim metodama kontrole, ucjene, prevare i sile.
VIDEO: ispred tvornice Meister Benelux (izvor: RTL TVI)
Do sada su ovakvi incidenti u Belgiji bili rijetkost, nije poznato da li se posljednjih dana desilo još ovakvih "prepada".
No, ako je za vjerovati provedenoj anketi, klasni rat biva sve intenzivniji. Povodom uhićenja paramilitarne skupine iz Njemačke, belgijski RTL je proveo anketu u kojoj je čak 89% ljudi konstatiralo kako će "socijalni konflikti biti sve nasilniji".
Erik Demeester iz Bruxellesa, piše za radnički list Vonk i pritom navodi kako su uprave "daleko bolje upoznate sa 'starim' metodama klasne borbe, no što su to danas radnički sindikati".
Tu tezu potvrđuje i Thierry Bodson, vođa socijalističke unije FGTB, prema njemu "dešava se masovno zatvaranje kompanija i masovno otpuštanje, ali nema nikakvih štrajkova ili drugih incidenata".
Bodson sugerira da radnici malo preolako shvaćaju "ekonomsku krizu", popuštaju kompanijama i sukladno tome zaboravljaju svoja teško stečena prava.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.