Objava za medije: Hrvatsku čeka grčki scenarij ukoliko naše vlade ne promjene politiku
"Grčko 'NE' je veliko 'DA' za demokraciju!" riječi su grčkog ministra financija Yanisa Varoufakisa u njegovom prvom obraćanju grčkom narodu nakon što se 61% ljudi na referendumu izjasnilo protiv ponuđenih mjera štednje.
ORaH pozdravlja slobodno izraženu volju grčkog naroda i čestita grčkom narodu na legitimnoj borbi za drugačija rješenja krize od onih koja su im do sada predstavljena. Odluku grčkog naroda trebaju poštovati svi, kako predstavnici zemalja eurozone i njenih institucija, tako i cijela Europska Unija.
Smatramo da današnji dan znači prekretnicu u modelu funkcioniranja ne samo Europske Unije i eurozone, već i globalnog financijskog sustava u kojem malobrojna elita odlučuje iza zatvorenih vrata o sudbinama čitavih država i naroda. Zato pozdravljamo izraz demokratske volje putem direktne demokracije grčkog naroda koja podiže razinu legitimnosti pri iznalaženju rješenja za grčku krizu, ali i krizu Europske Unije.
U ORaH-u ističemo da su za sadašnju situaciju podjednako odgovorne pojedine moćne članice EU kojima je, zbog interesa plasmana vlastitih proizvoda na grčko tržište odgovaralo sustavno uništavanje proizvodnje u Grčkoj, kao i prethodne grčke Vlade koje su svojom neodgovornom politikom to dopustile. Ujedno izražavamo bojazan da bi sličan scenarij mogao pogoditi i Hrvatsku koja se također sve više pretvara u zemlju uslužnih djelatnosti bez vlastite proizvodnje. Takva situacija je dugoročno neodrživa jer ne stvaramo dodanu vrijednost iz koje možemo pokrivati potrebe društva bez stalnog zaduživanja.
Hrvatska je mlada članica Europske Unije i u svom dugom pristupnom periodu je uložila mnogo napora u prilagodbi visokim europskim standardima i vrijednostima kao što su solidarnost, sigurnost, prosperitet, visoki socijalni standardi, demokracija, ljudska prava... Danas, nakon samo dvije godine članstva, svjedoci smo krize i postupnog raspada sustava tih EU-vrijednosti. Zato se čvrsto zalažemo za daljnji napredak Europske Unije i europske integracije što podrazumijeva ostanak i opstanak Grčke unutar EU.
Stoga, pozivamo sve uključene strane na dogovor o novom rješenju. Rješenje koje će obuhvatiti i potrebne reforme u Grčkoj u području oporezivanja, javne uprave, borbe protiv korupcije, ali i stvoriti novu gospodarsku dinamiku koja se ne temelji samo na 'politici štednje'. Dogovor koji predstoji mora stvoriti realna i održiva financijska ulaganja, restrukturirati i olakšati grčki dug kako bi se stvorio prostor za održivo upravljanje i vraćanje duga.
Smatramo kako se ovdje prvenstveno radi o Europskoj Uniji, ne samo Grčkoj. Radi se o našim zajedničkim naporima za izgradnjom europske demokracije. Ako ideja ujedinjene demokratske Europe, koja pruža obećanje zajedničke slobode, mira i prosperiteta više ne može naći svoje graditelje i pobornike jedinstva, ona će naposljetku i umrijeti. Stoga, pozivamo sve čelnike država i vlada, uključujući grčku Vladu, na stvaranje puta za održivi oporavak Grčke na temelju novog održivog sporazuma.
Dean Šarčević
glasnogovornik ORaH-a
[email protected]
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.