Javnost SAD-a i svijeta sinoć je suočena sa stvarnošću kada je, nakon dugo čekanja, napokon objavljen izvještaj Kongresa o ispitivanju zarobljenika od strane američke CIA-e. "Ispitivanje" se u mnogim slučajevima zapravo svodilo na brutalno mučenje, često nevinih i krivo zatočenih ljudi, te masovno kršenje ljudskih prava na okrutan, pa čak i morbidan način.
Neo-konzervativci, među kojima su i glavni izvršioci sramotne torture - bivši predsjednik George W Bush i njegov potpredsjednik Dick Cheney, žestoko su se protivili objavi izvještaja vršeći pritisak na Vijeća za Obavještajna Pitanja pri američkom Senatu.
Sam izvještaj zapravo ne otkriva ništa novo, ali potvrđuje gotovo sve spekulacije - te ih upotpunjuje s novom dozom okrutnosti - o brojnim kršenjima ljudskih prava od strane američke vlasti i CIA-e.
Riječ je o periodu nakon napada na SAD 11. rujna 2001. Periodu u kojem je SAD i više nego doslovno preuzeo ulogu "svjetskog policajca", a u tome su imali i asistenciju svojih partnera preko Atlantika. Posebno je kontroverzna priča o tzv. "crnim zonama", a riječ je tajnim američkim zatvorima, zapravo mjestima za mučenje, izvan teritorija SAD-a. Takva mjesta nalazila su se, potvrđuje jučer objavljen izvještaj, u Poljskoj, Litvi i Rumunjskoj, dok je znatan dio europskih zemalja svjesno odobravao SAD-u tajni transfer uhićenih preko svojeg teritorija.
SAD je inicirao, no na neki način je cijeli Zapadni svijet sudjelovao u masovnom kršenju ljudskih prava. Hoće li netko odgovarati zbog ovih postupaka? Još uvijek nije, a izgleda da niti neće. Aktualni američki predsjednik Barack Obama tvrdi kako je prekinuo sa starim praksama te kako su svi zarobljenici iz zloglasnih "crnih zona" prebačeni u - možda i podjednako zloglasan - zatvor Guantanamo. No,Obama uopće ne poziva na privođenje pravdi onih koji su odgovorni za mučenje. Možda zato jer zna da bi po istoj logici neka buduća administracija mogla privesti pravdi njega zbog poteza kao što su ubijanje civila dronovima po Pakistanu i Jemenu.
No, sama činjenica da je opsežan izvještaj objavljen pokazuje da još uvijek postoji određeni spor unutar američke političke klase. Glavnu ulogu u objavi odigrala je američka senatorica iz Demokratske stranke, Dianne Feinstein. Na nju je vršen velik pritisak iz redova bivših, ali i aktualnih zastupnika, kao i iz pravca obavještajnih službi, pa i same CIA-e.
Feinstein je ustrajala ističući da se izvještaj mora objaviti, mada isti nesumnjivo šteti ugledu SAD-a. Možda je riječ o klasičnom prijeporu između Demokrata i Republikanaca, no za svjetsku javnost je dobro da je ovaj izvještaj ipak objavljen. Opozicija u SAD-u tvrdila je kako izvještaj ne bi trebalo objavljivati jer bi objava istog mogla izazvati još snažnije "anti-američke sentimente" te dodatno ugroziti američku nacionalnu sigurnost kao i američke interese izvan zemlje.
Feinstein tvrdi drugačije, prema njoj izvještaj je potvrda da se SAD može okrenuti na bolje učeći iz prethodnih pogrešaka. To je sve, dakako, vrlo diskutabilno i predmet je unutarnjeg američkog političkog prijepora. Naime, Republikanci su zagospodarili Kongresom nakon nedavnih izbora za Kongres, no kontrolu preuzimaju tek početkom 2015.
VIDEO: Dianne Feinstein, kompletan govor povodom objave izvještaja
Demokrati su u politički vrlo nezavidnoj poziciji te se ovim potezom možda nastoje diferencirati od "kršitelja ljudskih prava" prije nego isti počnu Obami diktirati vanjsku politiku kroz kojih mjesec dana, a to se itekako očekuje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.