Japanska korporacija SONY pogođena je krajem prošlog mjeseca s masivnim i, kako prenose izvori, poprilično devastirajućim hakerskim napadom. Prema pisanju novinske agencije Reuters, forenzički stručnjaci - unajmljeni od strane korporacije da istraže napad - zaključili su kako se radi o napadu "bez presedana" koji je izveden od strane "organizirane skupine".
Destruktivni napad srušio je većinu SONY-eve mreže, podaci su pobrisani s njihovih računala. Popravak, odnosno oporavak, biti će poprilično skup.
Izvori bliski istrazi tvrde kako je primarni osumnjičenik Sjeverna Koreja mada sjevernokorejski diplomatski izvori opovrgavaju ove informacije.
O čemu se zapravo radi? Masivni napad izvršen je protiv SONY-eve filmske korporativne grane, Sony Pictures Entertainment (SPE). Zašto se sumnjiči Sjeverna Koreja? Izvori tvrde kako se zapravo radi o osveti za SONY-ev film pod nazivom "Intervju".
Riječ je američkoj komediji čiji je producent SPE. Radnja filma vezana je uz Sjevernu Koreju - u filmu dvojica novinara odlaze u Sjevernu Koreju kako bi odradili intervju s predsjednikom Kim Jong Unom, no tada dobivaju zapovijed od američke CIA-e da ga ubiju.
VIDEO: Najava za film "The Interview" koji će se u kinima početi prikazivati 24.12.2014.
Dok je za neke film o organiziranom atentatu na predsjednika druge države komičan, tako očito nisu mislili svi, uključujući i one koji su - vjerojatno upravo zbog ovog filma - pokrenuli ogroman napad na SONY.
Na stranu šaljivi sadržaj samog filma, riječ je o američkom filmu u produkciji japanske korporacije, tj. iza filma stoje kompanije iz zemalja koje imaju otvoreno konfrontacijski stav prema Sjevernoj Koreji.
Direktor organizacije CFKAP (Centar za Korejsko-Američki Mir), Kim Myong-chol, kritizirao je film ističući: "Tu zaista postoji jedna ironija u radnji samog filma jer pokazuje sav očaj američke Vlade i američkog društva. Film o ubojstvu stranog predsjednika zapravo opisuje nešto što je SAD već i činio".
Cyber napad desio se 24. studenog. Osim što je napad pobrisao ogromnu količinu SONY-evih podatak s računala, također im je nanijeta i velika šteta na način da su pojedini njihovi filmovi, još uvijek neobjavaljeni, pušteni na Internet - između ostalog na popisu ovih filmova su i: "Annie", "Mr. Turner", "Still Alice", i "To Write Love on Her Arms"
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.