Osvrt na sve opasnije konfrontacije oko Ukrajine: Zašto je koncept nesvrstanosti za zemlje Europe ponovno toliko važan?
Unatoč očekivanju da bi moglo doći do eskalacije, još jedna noć na istoku Ukrajine protekla je relativno mirno, no događanja prethodnog dana imati će dalekosežne posljedice. U poprilično koordiniranoj akciji naoružani pro-ruski separatisti preuzeli su kontrolu nad istočnim gradom Slavianskom, zauzevši policijsku stanicu i ključne administrativne zgrade.
Iz perspektive Kijeva ovo nije samo oružana pobuna na istoku zemlje već, kako ističu, "čin ruske agresije". U ovim koordiniranim akcijama mnogi vide ponavljanje krimskog scenarija. Da li će se to zaista dogoditi? Sve je moguće, no ako Rusija zaista krene u ovakav scenarij, to će i za nju predstavljati nepoznate i riskantne vode. Naime, Moskva je na sve načine pokušala legitimizirati svoju kampanju na Krimu, koristeći se pritom raznim argumentima - od povijesnih, demografskih pa do ugovora o vojnoj prisutnosti njihovih snaga na Krimu.
No, kada je riječ o istoku Ukrajine, takva opravdanja više jednostavno ne postoje - ako Rusija zaista vojno uđe u Ukrajinu, biti će proglašena agresorom i taj potez bi trajno promijenio kompletan međunarodni poredak.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.