Petorica kineskih dužnosnika osuđena za špijuniranje u SAD-u kao politički čin - Analiza: Zašto SAD traži konfrontaciju s Kinom, zemljom koja masovno i ubrzano kupuje njihove državne obveznice?
SAD su petoricu kineskih vojnih dužnosnika proglasili krivima za špijunažu. Ističe se kako su hakirali u sustave američkih kompanija s ciljem krađe poslovnih podataka i tajni. Na službenim stranicama FBI-a objavljen je i "traženi" poster s fotografijama i imenima petorice Kineza.
Kina žestoko prosvjeduje zbog ovog poteza te ističu kako SAD špijunira zemlje diljem svijeta, uključujući i Kinu te kako se ovdje radi o "licemjerju" i "dvostrukim standardima". Podsjetimo, bivši zaposlenik američke obavještajne službe NSA, Edward Snowden, prošle godine je razotkrio gigantsku američku špijunsku mrežu koja ima globalni nadzor.
Očekivano, Kina optužbe odbacuje, no za pretpostaviti je kako Kina, kao i druge sile, također ima svoje špijunske programe. No, čime god da se Kina bavi po tom pitanju, te aktivnosti se teško mogu mjeriti s magnitudom američke špijunaže na globalnoj razini. Upravo stoga ovu osudu petorice kineskih dužnosnika može se gledati kao primarno politički čin, još jednu epizodu u sve lošijim odnosima između Kine i SAD-a.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.