Pregovori su trajali punih 10 godina, no danas su rezultirali potpisivanjem povijesnog sporazuma - ruski Gazprom i kineski CNPC potpisali su plinski sporazum u iznosu od čak 400 milijardi USD prema kojem će Rusija opskrbljivati najbrže rastući ekonomiju svijeta plinom u idućih 30 godina.
Točna cijena plina u ugovoru je "poslovna tajna", no spekulira se kako će Kina plaćati oko 350 USD za 1,000 kubika ruskog plina.
Ovo je najveći ugovor kojeg je ruski Gazprom ikada potpisao s bilo kojom kompanijom. Rusija će isporučivati Kini oko 38 milijardi kubika plina godišnje putem istočnog plinovoda koji ide preko Sibira prema kineskim sjeveroistočnim regijama.
Ovaj povijesni sporazum potpisan je u prisutnosti ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog predsjednika Xi Jinpinga za vrijeme drugog dana posjete Putina Šangaju.
Ovaj dogovor znatno će pojačati odnose između Kine i Rusije te dolazi u izuzetno kritičnom trenutku u kojem su obje zemlje pod velikim pritiskom Zapada, točnije SAD-a (opširnije: Petorica kineskih dužnosnika osuđena za špijuniranje u SAD-u kao politički čin - Analiza: Zašto SAD traži konfrontaciju s Kinom, zemljom koja masovno i ubrzano kupuje njihove državne obveznice?).
Za Rusiju ovo je od iznimne važnosti jer njoj se već prijeti ekonomskim sankcijama iz smjera EU-a i SAD-a zbog aktualne krize u Ukrajini. Moskva je svjesna kako će morati svoj primarni ekonomski fokus, bez obzira na posljedice, prebaciti na Istok. Takav ishod, koji se zapravo upravo dešava u vidu ovog sporazuma, mogao bi imati izuzetno loš efekt na ekonomiju Europe (opširnije: Svrstavanjem na stranu SAD-a protiv Rusije Europa riskira gospodarsku katastrofu u kojoj će ostati sama sa svojim ugljenom i skupim američkim ukapljenim plinom).
Pregovori su bili iznimno dugi, no u konačnici postignut je sporazum. Da li je taj sporazum ujedno i rezultat aktualne političke klime u kojoj su se našli i Peking i Moskva? Može se samo spekulirati. Ruski premijer Dmitrij Medvedev je komentirao: "Jedna strana uvijek želi prodati po višoj cijeni, druga želi kupiti po nižoj. No, vjerujem da smo postigli poštenu cijenu koja se može usporediti s onima za Europu".
Europa i dalje ostaje najveće rusko tržište - u 2013. Rusija je u Europu izvezla 160 milijardi kubika plina tijekom 2013., no ovaj dogovor s Kinom doprinijeti će diversifikaciji ruskog izvoza, a i pojačati prisutnost na azijskim tržištima.
Što se tiče Kine, ona postaje sve veći potrošač energije. Prošle godine Kina je potrošila 170 milijardi kubika plina, a očekuje se kako će do 2020. ta potrošnja iznositi čak 420 milijardi kubika plina godišnje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.