Konflikt na Bliskom istoku mogao bi se uskoro znatno zakomplicirati. Naime, Saudijska Arabija, jedan od ključnih aktera u ratovima koji upravo traju, ili bi mogli svaki trenutak izbiti, na prostoru Bliskog istoka, objavila je formiranje velike "Islamske Vojne Alijanse". Taj novi vojni savez, potvrdili su iz Rijada, okupljao bi čak 34 države.
U tom velikom vojnom savezu biti će i sile poput Turske, Egipta i Pakistana. Popis zemalja je uistinu impozantan, pa ga pogledajmo - uz Saudijsku Arabiju, koja će ovu alijansu predvoditi, tu su: Jordan, UAE, Pakistan, Bahrain, Bangladeš, Benin, Turska, Čad, Togo, Tunis, Džibuti, Senegal, Sudan, Sijera Leone, Somalija, Gabon, Gvineja, Palestina, Komori, Katar, Obala Bjelokosti, Kuvajt, Libanon, Libija, Maldivi, Mali, Malezija, Egipat, Maroko, Mauritanija, Niger, Nigerija, Jemen.
"Zemlje ovdje spomenute odlučile su ući u vojnu alijansu predvođenu Saudijskom Arabijom s ciljem borbe protiv terorizma. Zajednički operativni centar biti će baziran u Rijadu i odavde će se upravljati vojnim operacijama", navodi se u službenoj izjavi saudijskih vlasti.
Saudijska Arabija kreće u borbu protiv terorizma? To zvuči podjednako apsurdno kao i prošlotjedni skup sirijske opozicije u Saudijskoj Arabiji na kojem je kao cilj istaknuto formiranje "demokratske Sirije".
Saudijska Arabija je zadnja zemlja na svijetu koja bi se mogla boriti protiv terorizma. Štoviše, to je jedna od najvećih javnih tajni našeg doba, ali vjerojatno sve vodeće terorističke organizacije dobivaju potporu upravo iz Saudijske Arabije. Svijet o tome i dalje šuti zbog jednog banalnog razloga - Saudijska Arabija je najveći izvoznik nafte na svijetu.
Mediji jutros histerično, zapanjujuće i uz nimalo skeptičnosti proglašavaju "Evo aktera koji će uništiti ISIL jednom zauvijek". Saudijska Arabija će uništiti ISIL? Kako ikome takva izjava može zvučati imalo vjerodostojno? Da, Saudijska Arabija poručuje kako kreće u rat protiv "terorizma", ali ne kaže tko su za nju teroristi.
Nekom terorist, nekom borac za slobodu - to je pravilo koje odavno vrijedi. Primijenimo ga na Saudijsku Arabiju, zemlju s najrestriktivnijom interpretacijom Islama, zemlju koja svojim zakonima podsjeća na srednjovjekovnu monarhiju, tko bi za nju bili teroristi? Naoružane skupine koje promiču tu sličnu verziju Islama, porobljavajući teritorije Iraka i Sirije pritom ne dirajući granice Saudijske Arabije? ISIL? Po kojoj logici bi ISIL bio terorizam za Saudijsku Arabiju? Upravo tako, po nijednoj logici.
Za Saudijsku Arabiju teroristi će biti samo oni koji im geopolitički ne odgovaraju, odnosno oni koji su na bilo koji način povezani s njihovim glavnim regionalnim rivalom, Iranom.
Nekoć je Iran bio poslušna marioneta, dok je njime vladao autoritarni šah Reza Pahlavi kojeg su u šaci držali Amerikanci. Saudijcima je to bi bilo idealno. No, Iran će se 1979. osloboditi svojih okova u revoluciji koja će na vlast dovesti religijske fundamentaliste, no, za razliku od saudijskih sunitskih, ovo će biti šijitski.
Tako je počeo najveći sraz na Bliskom istoku, onaj između Saudijske Arabije i Irana, odnosno između sunita i šijita. Zapad je čvrsto stao na stranu sunita koji su u ovom slučaju radikalnija frakcija. Naime, glavne terorističke organizacije, poput Al-Qaede, ISIL-a, Boko Harama i drugih, su ekstremističke sunitske organizacije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.