Geopolitičke alijanse, uključujući i one koje se često uzimaju "zdravo za gotovo", znaju iznenaditi, a upravo ta iznenađenja čine geopolitiku vrlo nepredvidljivom znanošću. Jedna od takvih alijansi često se smatrala i ona između Saudijske Arabije i Pakistana.
Često se tako spominjalo čak i kako Saudijska Arabija već "jest nuklearna sila" jer treba samo dojaviti Pakistanu da im pošalje dio svog arsenala.
Nije tajna da su odnosi između Saudijske Arabije i Pakistana povijesno bliski i vrlo prijateljski. Pakistan se često naziva najbližim saudijskim saveznikom u cijelom muslimanskom svijetu.
Otkako je nastao Pakistan, 1947., dvije zemlje razvijaju intenzivne odnose na području ekonomije, kulture, religije, politike i strategije. Iz Pakistana se često moglo čuti kako je Saudijska Arabija njihov "najvažniji partner" kada je riječ i o vanjskoj politici.
Nadalje, često se smatralo kako je pakistanska velika vojska uvijek tu na usluzi Saudijskoj Arabiji, kada god zatreba. BBC je 2013. objavio izvještaj u kojem se navodi kako je Saudijska Arabija investirala u pakistanski nuklearni program (Pakistan je jedina muslimanska zemlja s nuklearnim naoružanjem).
Saudijska kraljevina radi na tome da zadrži takvu naklonost Pakistana, često im dajući vrlo pogodne kredite, ali i darove. Primjerice, prošle godine su im poslali 200 tona datulja.
Saudijskoj Arabiji je Pakistan ekstremno važan - treba joj jedan ovako snažan ne-arapski saveznik kako bi mogli sadržati vlastitu hegemoniju u arapskom svijetu. Dakako, tu je riječ i o interesima. Davati će Pakistanu svu ekonomsku pomoć, a zauzvrat će od Pakistana očekivati vojnu i sigurnosnu suradnju.
Zvuči kao idilična alijansa, no, kako smo već i spomenuli, kod ovih "zdravo za gotovo" saveza znaju se desiti zaokreti, ponekad i poprilični zaokreti, a konkretnom savezu se, izgleda, dešava upravo to.
Naime, prvi veliki šok Saudijska Arabija doživjela je kada su bili gotovo apsolutno sigurni da će se Pakistan odazvati njihovom pozivu da zajedno s njima sudjeluju u agresiji na Jemen. Podsjetimo, Saudijska Arabija intervenirala je vojno u toj zemlji, tvrdeći da su došli na poziv svrgnutog predsjednika kako bi se borili protiv Houthi pobunjenika za koje ističu da primaju pomoć od Irana.
Saudijska Arabija zamislila je svoju intervenciju u Jemenu nalik američkim "koalicijskim intervencijama", no, njihov glavni saveznik nije se odazvao. Pakistan je poručio kako neće sudjelovati u ratu u Jemenu. Štoviše, nikako im se nije dopala činjenica da je Saudijska Arabija, bez njihove prethodne potvrde, već postavila njihovu zastavu na zid medijskog centra "koalicije" koja kreće na Jemen. To pokazuje kako Saudijcima nije bilo ni na kraju pameti da bi ih Islamabad mogao odbiti, naročito ne Islamabad u kojem se na vlasti nalazi premijer Nawaz Sharif, čovjek koji je gotovo 2 desetljeća proveo u egzilu u Saudijskoj Arabiji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.