Medijska propaganda, fabriciranje - od groteske do senzacionalizma - sve to je sastavni dio svake zapadne vojne intervencije i služi kao stvaranje masovnog konsenzusa kod domaće publike.
Cijela priča se već provodi po dobro utvrđenim pravilima - doziraju se navodi o "masovnom pokolju", s pažljivo režiranim "osobnim" pričama.
Jer, priznali mi to ili ne, publika na zapada ipak "pada" na personalizirane priče. Nažalost, mediji se često povode za okrutnom izjavom koju je jednom prilikom dao sovjetski vođa Jozif Staljin - "Jedna smrt je tragedija, milijun ubijenih - to je samo statistika".
No, kada je grčka policija, podjednako brutalno, na ulici pucnjem iz pištolja ubila mladog Alexandros Grigoropoulosa, koji je imao svega 15 godina - njegova smrt nije dobila ni približno pažnje. Zanimljivo kako Alexandros Grigoropoulos nema ni stranicu na Wikipediji.
Ipak, slučajevi Alexandrosa iz Grčke i Nede iz Irana su dokumentirana ubojstva, najveći dio propagande otpada na lažna svjedočenja, montirane snimke, krivo predstavljanje dokaza itd.
U tom paničnom pokušaju da se osigura što veća podobnost vlastitog stanovništva i konsenzus za ratne operacije, "majstori propagande" rade greške na svakom koraku.
Kada se jedan segment propagande raskrinka i kolapsira na takav sramotan način, kolektivno - svi mainstream mediji - jednostavno cijelu priču ignoriraju, pritom se - eventualno - napiše pokoji tekst koji javlja da se radilo o prevari. U konačnici, prevara kao da se nikada nije ni desila, uskoro se prelazi na slijedeću, često podjednako lažnu i izmišljenu priču.
Upravo to se dogodilo i ovih dana - nakon sramotne propagande o nepostojećoj blogerici koja "živi u konstantnom strahu od krvoločnog Assadovog režima", na scenu su - nužno - morala stupiti neka nova lica.
Sukladno tome je u prvi plan gurnut mladi Britanac, sirijskog porijekla, kojeg su mediji poput CNN-a, BBC-a i Sky News-a prozvali "Syria Danny" (pravo ime Danny Abdul Dayem).
Žestoki anti-Assad aktivist "Syria Danny" i njegove izjave postale su tako dio udarnih vijesti, pogotovo na CNN-u.
U video razgovoru s novinarkom CNN-a (opširnije: Zapadni mediji žestoko promoviraju "aktivista Danny-a" koji moli da SAD i Izrael vojno napadnu Siriju), Danny poziva na vojni napad protiv vlastite zemlje, što brže i žešće - tim bolje. Da li će to biti Izrael, SAD ili neka druga sila, za Danny-a je sasvim nebitno.
Prema njemu, narod Sirije je u potpunom očaju i svi jedva čekaju veliku UN ili NATO invaziju.
Ipak, najnoviji dokazi u potpunosti ruše propagandnu priču vezanu uz "Syria Danny" fenomen.
Na video snimci koja se pojavila na internetu posljednjih dana, Danny razgovara sa uredništvom CNN-a i u isto vrijeme daje "znak" svojim kolegama kada da puste zvuk pucnja ili eksplozije.
Dok čeka da ga se spoji direktno u eter CNN-a, gdje se javlja gotovo svaki tjedan, svojim pomagačima na terenu kaže "mora se čuti zvuk pucnjave. Jesi li mu rekao da pripremi pucnjavu?" - uskoro se čuje eksplozija u blizini, ali Danny nije ni trepnuo.
U video snimci sve je jasno - osoba iza kamere, sam Danny i još jedna osoba koja se ne vidi u kadru, svi zajedno orkestriraju zvukove pucnjave i eksplozija za vrijeme Dannyijevog javljanja u redakciju CNN-a.
Nekoliko trenutaka prije no što se uključuje u emisiju Andersona Coopera (poznati voditelj na CNN-u), osoba iza kamere mu napominje "da ne zaboravi spomenuti mrtva tijela".
Po uključenju u eter CNN-a Danny počinje svoju klasičnu priču i govori kako je u jako opasnoj situaciji, da se boji za život, oko njega borbe itd. No, neposredno prije uključenja - dok čeka liniju - sa osobom iza kamere se šali i kaže "smrzli mi se prsti, nek mi neko donose madrac".
Uskoro kreće "dramatizirano" javljanje uživo za CNN-u, no - nakon što je originalan snimak dospio na internet, postaje sasvim jasno kako se radi o potpunoj fabrikaciji događanja u gradu Homs, ako je to uopće Homs od kuda se Danny javlja. Poznato je kako danas više nije u Siriji, nego u Libanonu, prema pisanju Washington Posta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.