Tijekom aktualne ekonomske krize akumulirali su se brojni mitovi, "lijeni Grci" samo su jedan u nizu. Svi ti mitovi imaju nešto zajedničko - njihova svrha je stanovnike diljem Europe (i svijeta) što konkretnije udaljiti od sagledavanja stvarnog procesa koji se upravo odvija.
U tim nastojanjima eksploatira se temeljna ljudska potreba za razumijevanjem u kombinaciji s modernim pristupom "brzog razumijevanja". Danas, kada ekonomsku krizu u većoj ili manjoj mjeri osjećaju gotovo svi stanovnici, nameće se potreba za shvaćanjem, prodiranjem u srž problema i elevacijom osjećaja zbunjenosti koji je zavladao.
Što je "objašnjenje" kraće i jednostavnije, brže se prenosi - kao nekakav virus, virus koji ima fatalne posljedice za šire razumijevanje ekonomske depresije u koju tone europski kontinent.
Sloboda govora je divna stvar i na nju se oslanjamo kada želimo svoje misli plasirati u vanjski svijet, no odgovornost za ono što govorimo također bi morala postojati.
Neznanje nije opravdanje - biti suučesnik u kontaminaciji cijelog društva s neutemeljenim mitovima znači biti direktno odgovoran za tragične posljedice u koje ponire krivo informirano društvo.
Zbog raspačavanja otrovnih mitova cijeli ljudski rod je propatio nebrojene nepravde, sukobe i genocide, u 20. stoljeću možda više no ikad.
Mit kako "narodi Afrike nisu sposobni upravljati sami sobom" doveo je do brutalne kolonizacije. Mit o "nedostatku demokracije" doveo je do zločinačke invazije na države kao što su Irak, Afganistan i Libija. Mit o krivnji cijelog jednog naroda doveo je do nacističkog pakla i Holokausta u kojem su stradali milijuni nedužnih Židova.
Mit o "sveprisutnom terorizmu" od 2001. drži nas u okovima agresivne politike koja bi nas mogla gurnuti ravno u bezdan novog svjetskog vojnog sukoba.
Svi ti mitovi, bili mali ili veliki, bili agresivni ili suptilni, svi zajedno tvore bolesni konsenzus na temelju kojega široke narodne mase dopuštaju, progledavaju ili čak sudjeluju u nepravdama.
Mit o "lijenim Grcima" možda je naštetio grčkom narodu više no ijedna mjera štednje ili surovi pritisak koji dolazi od strane MMF-a, Europske centralne banke, Europske komisije itd.
Raspačavanjem takvog mita narodu Grčke se uskraćuje ono što im je u ovim trenucima od najveće moguće važnosti - solidarnost, međunarodna i međunacionalna solidarnost.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.