Sirijske izbjeglice, koje ćemo od sada sretati sve češće dok hodamo ulicama naših gradova, doživjele su dvostruku tragediju. Prva je, dakako, strašan rat koji je pogodio njihovu zemlju, a druga je iscrpljujući put u nepoznato na kojeg su na neki način namamljeni.
Danas se bavimo jednim od ključnih pitanja ove velike humanitarne katastrofe - zašto izbjeglice stižu u Europu tek sada? Odgovor na ovo pitanje valja dati što preciznije kako bi se još bolje razumjela tragična sudbina ovih ljudi, ali i kako bi se odagnale nekakve sumnjive teorije koje u društvu izazivaju strah i paniku.
Veliki migrantski val u ljeto 2015.
Krenimo redom. Rat u Siriji započeo je u proljeće 2011. Dakako, intenzitet rata nije odmah bio kao danas, ali već tada su mnogi odlučili napustiti Siriju, znajući da ovo neće na dobro izaći.Govorimo o tenzijama koje su se u Siriji gomilale desetljećima, a u proljeće 2011. te su tenzije eskalirale zahvaljujući prvenstveno geopolitičkim previranjima koja su pogodila Bliski istok.
Od onda traje rat koji je svakim danom postajao sve gori i intenzivniji, a ulaskom ISIL-a na scenu još i daleko brutalniji. No, i ISIL je aktivan još od proljeća 2013. Ponovno se postavlja pitanje, zašto izbjeglice iz Sirije masovno dolaze tek sada?
Kao prvo moramo istaknuti kako u aktualnom imigrantskom valu koji je stigao u Europu nisu samo izbjeglice iz Sirije. Dolaze iz Eritreje, Malija, subsaharske Afrike, Nigerije, Somalije, Afganistana, Gambije, Bangladeša, Pakistana...
Odjednom svi zajedno dolaze iz svih ovih dijelova svijeta. Riječ je o ogromnom prostoru - na liniji između Gambije i Bangladeša nalazi se preko 11,000 kilometara. To nam pokazuje kako očito nije neki događaj u Siriji potaknuo ovaj val migranata. Jer da su izbjeglice samo iz Sirije, onda bi stvar bila daleko lakša za razumjeti, onda bi značilo da je u tijeku očito nekakva velika vojna ofenziva i da je život postao do te mjere neizdrživ da sada svi masovno odlaze iz zemlje.
Od rata su mahom već pobjegli, sada stižu zbog nečeg drugog
No, činjenica jest kako Sirijci napuštaju Siriju već 5 godina, otkako je rat izbio. I nisu se odvažili u svih ovih pet godina na masovnu seobu prema Europi. Većinu ovog vremena proveli su u teškim uvjetima, u kampovima za izbjeglice u Jordanu, Libanonu i Turskoj. Znatan dio prešao ih je i u Irak, a dio je stigao u Egipat.Drugim riječima, veliku izbjegličku krizu koja upravo sada pratimo i na teritoriju Hrvatske, stanovnici Libanona, Jordana i Turske prate svakodnevno već pet godina.
Jesu li se tamošnji kapaciteti do te mjere popunili da ljudi sada više stvarno nemaju gdje pa moraju krenuti putem Europe? Vjerojatno je i to jedan od razloga, ali to nije glavni razlog.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.