Jedna od najutjecajnijih stranica na svijetu, Wikipedia, najavila je privremeno gašenje svojih servisa kako bi upozorili na opasan novi zakon koji planiraju uvesti američke vlasti.
Tzv. SOPA akt (Stop Online Piracy Act) je nominalno usmjeren protiv piratstva, ali mnogi navode kako je pravi cilj kontrolirati internet na globalnoj razini.
Od samog osnutka interneta kao komunikacijskog kanala, ovo je zasigurno najkontroverzniji pokušaj apsolutne kontrole.
Pojasnimo – ukoliko SOPA akt prođe u kongresu, američka vlada bi mogla jednim potezom ugasiti bilo koju web stranicu za koju procjeni da na bilo koji način krši američke copyright zakone.
Ali ne samo unutar SAD-a, na temelju novog akta mogla bi biti ugašena web stranica u bilo kojoj državi.
Pod okriljem borbe protiv web piratstva američke vlasti sastavile su još neviđen drakonski plan putem kojega bi efektno mogli kontrolirati svaku informaciju koja se pojavi na internetu.
Internet bi nastavio postojati, ali bi uskoro nalikovao na 99% štampanih i TV medija koji su apsolutno podobni svojim vlastodršcima.
Uz sve svoje velike mane, internet je ipak – u svijetu koji naglo propada u Orwellowu noćnu moru – jedini izvor svjetla i spoznaje.
SAD već sada dominira gotovo svim sferama života, od izbora hrane, odjeće, pa sve do filmova, glazbe i serija koje prati većina stanovništva pod njihovom kontrolom.
Kako je redovno upozoravao nezavisni kanal "Democracy Now", predsjednik Barack Obama od prvog dana u uredu nastojao je sa svojim najbližim savjetnicima ograničiti i uvesti što veću kontrolu nad internetom.
Moglo bi se konstatirati kako je cilj fizički ukloniti s mreže sve nepodobne medije, a ostaviti samo servise nad kojim bi imali najveću kontrolu.
James Allworth iz lista Harvard Business Review rekao je po ovom pitanju:
"Zar zaista želimo ovo napraviti internetu? Srušiti sve što striktno ne odgovara našem poslovnom modelu? To bi bila cenzura na razini Kine."
Mnogi stručnjaci, akademici, znanstvenici, autori, pa i kompanije koje vode borbu s piratima slažu se kako bi ovo bilo previše.
Mnogi navode da treba ostati pri DMCA (Digital Millennium Copyright Act) pravilniku koji štiti sve internet medije ukoliko sporne materijale uklone odmah po upozorenju.
Kako smo već i naveli, Wikipedija planira privremeno servirati prazne stranice u znak prosvjeda. Stranicu mjesečno posjete milijarde korisnika, stoga postoji nada da bi ovakav radikalan potez možda mogao u zadnji tren zaustaviti proces ratifikacije kontroverznog zakona.
U SAD-u dolazi do velikih promjena, a stvari se odvijaju iznimno brzo iz dana u dan. Prema svemu sudeći paralaleno bi se mogla ozakoniti odluka o micanju nepodobnih web site-ova kao i ona koja vojsci dopušta privođenje i mučenje stanovnika SAD-a, samo na temelju sumnje za terorizam.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.