Maratonski summit "Normandijske četvorke" – lidera Njemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine završen je danas u Minsku usvajanjem dva dokumenta kojima se definira dogovor o uspostavljanju primirja u Ukrajini do 15. veljače, te o povlačenju teškog topništva i provođenju ustavnih reformi za veću autonomiju regija na istoku Ukrajine.
Poslije 17 sati mukotrpnih razgovora Angele Merkel, Francoisa Hollandea, Vladimira Putina i Petra Porošenka, praćenih istodobnim zasjedanjem Kontakt grupe na istom mjestu, nada da će rat ipak biti okončan ostala je živjeti, no nitko od njih se nije usudio ustvrditi da je rečeno sudbonosno "Da" miru u Ukrajini.
Summit nije donio nove ideje za političko rješenje ukrajinskog konflikta, već je samo još jednom potvrdio da bi provođenjem postojećeg rujanskog sporazuma iz Minska trebalo okončati oružani sukob.
"Glavno dostignuće je da bi od ponoći između subote i nedjelje trebalo biti proglašeno bezuvjetno primirje i opći prekid vatre", kazao je Porošenko novinarima koji su opisali njegovo raspoloženje kao ne baš najbolje, dodajući da su sve strane suglasne da treba pomoći Kijevu da povrati kontrolu granica sa Rusijom.
Putin je naveo da proruske snage u Ukrajini tvrde da su opkolile od 6.000 do 8.000 ukrajinskih vojnika u Debaljcevu i da očekuje njihovu predaju, no Porošenko se nije s time složio, ali kako je rekao ruski predsjednik, dogovorili su se da još razjasne tu situaciju.
Putin je pozvao obje strane da odlože oružje i optužio Porošenka da je odgovoran što su razgovori potrajali toliko dugo, jer vlasti u Kijevu i dalje izbjegavaju direktan kontakt sa predstavnicima republika Donjeck i Lugansk, no kako je istaknuo uspjeli su se dogovoriti o glavnim stvarima.
Unatoč tome, njemačka kancelarka Merkel izjavila je da je Porošenko "učinio sve da se postigne mogućnost okončanja krvoprolića", a da je Putin izvršio pritisak na separatiste i da je "učinio sve što je mogao da se postigne ovaj rezultat", što ostavlja "tračak nade" za mir, ali da je ostalo još puno posla za obaviti.
Njemački MVP Frank- Walter Steinmeier, koji je odgodio sinoćnji put u Brazil da bi ostao u Minsku, ocijenio je da dogovor koji je postignut u Minsku nije ono što je Njemačka željela, ali da predstavlja korak dalje od rata.
"Najvažnije je da su se Kijev i Moskva dogovorili o prekidu vatre…mi smo osnažili sporazum iz Minska iz rujna prošle godine. Nije postignut proboj, ali može biti korak od vojne eskalacije ka političkom dogovoru", naveo je Steinmeier.
Francuski predsjednik Hollande unio je nešto više optimizma u svoju ocjenu postignuća summita rekavši da je to "ozbiljna nada i ozbiljno olakšanje za Europu", no da ima još puno toga za uraditi da bi se dogovor primjenio.
Summit lidera Njemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine održan je noćas pod imperativom postizanja dogovora, jer se Europa našla na rubu rata zbog eskalacije ukrajinske krize. (vidi: Samo Europa može spriječiti rat u Europi: "Normandijska četvorka" odlazi u Minsk dok Washington dolijeva ulje na vatru)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.