Kada se govori o potpori za terorističke organizacije na Bliskom istoku (koje sve više operiraju i izvan tog prostora), prva pomisao su - barem kod onih koji prate vanjsku politiku - dvije države: Saudijska Arabija i Katar.
Obje zemlje su dale svoju veliku potporu ekstremistima u razbijanju Libije i kasnije Sirije. Nadalje, obje zemlje slove za ključne američke saveznike u regiji i - što je svakako bitno za istaknuti - Saudijska Arabija i Katar jedine su dvije službeno vehabijske zemlje na svijetu, dakle zemlje gdje je vehabizam, ultrakonzervativna ideologija i interpretacija Islama, službena državna ideologija.
Znajući ove detalje mogli bismo pomisliti da su Katar i Saudijska Arabija idealni prirodni saveznici, braća po ideologiji, religiji, energetskom izvozu i ekstremizmu. Ipak, kako svjedočimo zadnjih 48 sati, došlo je do potpunog raskola u odnosima, iniciranog od strane Saudijske Arabije, zašto? Razloga je nekoliko.
Možemo govoriti o tome kako su Katar i Saudijska Arabija ekonomski rivali, jer obje zemlje imaju velike zalihe nafte i plina. Možemo govoriti i o tome kako su one geopolitički rivali koji se nadmeću za utjecajem nad regijom i muslimanskim svijetom općenito. No, ono što naročito ovo dvoje razdvaja više nego spaja jest ideologija, vehabijska ideologija.
Nećemo ulaziti preduboko u samu ideologiju (nekoliko odličnih tekstova kolega već postoji ovdje: Sukob unutar Islama - Rat vehabizma protiv sufizma ili Radikalizacija islama: O prodoru okrutne pustinje u sunitsku toleranciju).
Valja spomenuti kako je Vehabizam nastao u 18. stoljeću, a utemeljitelj ove najpuritanskije islamske sekte bio je Sheikh Mohammed Abdul Wahhab, religijski vođa s prostora današnje kraljevine Saudijske Arabije. O vehabizmu je dovoljno reći da je riječ o pokretu koji zagovara život kao u doba proroka Muhameda i već je jasno da ekstremne organizacije današnjice proizlaze iz ovakvih interpretacija.
I Saudijska Arabija i Katar su monarhije koje su nastale, u ovom obliku, u 20. stoljeću. U suštini imamo dvije obitelji - obitelj Saud, koja vlada Saudijskom Arabijom, i obitelj Thani, koja vlada Katarom.
Katar i njegovo susjedstvo Sve su to prostori kojima je nekoć vladalo moćno Otomansko carstvo, do poraza i raspada u Prvom svjetskom ratu, dakako - tada na scenu stupa jedno drugo carstvo, ono Britansko, ali i ono će nestati sa scene nakon idućeg velikog rata, Drugog svjetskog rata (naročito nakon nezavisnosti Pakistana i Indije 1947.).
Katar je bio britanski protektorat sve do 1968. i tada je napravljen plan da će se zaljevski emirati udružiti - i jesu, ali u konačnici ne svi. Nastala je država Ujedinjeni Arapski Emirati, ali Katar je odlučio da neće ulaziti u tu zajednicu zbog političkih i drugih razloga - pametan potez obitelji Thani koja je shvatila da može imati sve novootkriveno bogatstvo za sebe. Naime, sve do 50-ih godina glavna grana Katara bio je ribolov - ne baš unosan biznis. No, onda na scenu stupa nafta, a sve nakon toga je povijest - dovoljno je reći da Katar danas, s oko 2,6 milijuna stanovnika, je država s najvećim BDP-om po glavi stanovnika na cijelom svijetu. Drugim riječima, jako su bogati, a samim time i jako moćni.
Mada tako mala država, Katar danas ima ekonomiju koja je veća od jednog Portugala ili čak Irske.
Za usporedbu BDP po glavi stanovnika u Kataru iznosi, prema izvještaju Svjetske Banke, 142,000 USD - ista brojka u Hrvatskoj iznosi 22,000 USD. Među top 5 zemalja svijeta, na 5. mjestu, nalaze se Ujedinjeni Arapski Emirati, ali s duplom manjim, oko 74,000 USD, BDP-om po glavni stanovnika.
Dakako, ako gledamo ekonomiju i druge podatke u cijelosti, katarski vehabijski susjed Saudijska Arabija još je i moćniji - naime, iako BDP po glavi stanovnika iznosi otprilike koliko i u Hrvatskoj, oko 21,000 USD, Saudijska Arabija je populacijski daleko veća od Katara te ima oko 33 milijuna stanovnika. Spomenimo pritom kako je UAE otprilike dvostruko veći od Katara - ima oko 5,7 milijuna stanovnika.
Vratimo se na vehabizam - zašto ta ideologija danas rzadvaja Katar i Saudijsku Arabiju umjesto da ih spaja? Naime, ove dvije države imaju istu religijsku pozadinu, ali tijekom godina došlo je do razlaza - i to ne tako davno.
Kada govorimo o represiji koja se provodi u Saudijskoj Arabiji, o nedostatku prava žena, o rigoroznim kaznama - isto bismo početkom 90-ih mogli reći i za Katar jer sistem vladavine i državnog ustroja nije se odveć razlikovao. No, od onda se u Kataru počinju događati promjene.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.