Erdogan se nije šalio, Turska je započela svoje približavanje Šangajskoj organizaciji za suradnju koju čine Rusija, Kina, Tadžikistan te turkofone države Kazahstan, Uzbekistan i Kirgistan. Status promatrača u organizaciji imaju Afganistan, Indija, Iran, Mongolija i Pakistan, dok je Turska dobila status partnera za dijalog koji od ranije imaju Bjelorusija i Šri Lanka.
Turska je tako postala prva članica NATO pakta koja na ovaj način surađuje s Šangajskom organizacijom. Turska će imati pravo sudjelovati na sastancima ministara Šangajske organizacije, sastancima radnih grupa te znanstvenim i ekspertnim događanjima. Prva odredba regulacije odnosa s partnerima za dijalog Šangajske organizacije glasi: "Status partnera dodjeljuje se državi ili organizaciji koja dijeli ciljeve i načela ŠOZ-a i želi uspostaviti odnose ravnopravnog i obostrano korisnog partnerstva s organizacijom."
"Ovo je uistinu povijesni dan za nas", izjavio je turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu prilikom potpisivanja memoranduma o razumijevanju u kazahstanskom Almaju. "Sada, s ovim izborom, Turska izjavljuje da je naša sudbina ista sudbini zemalja Šangajske organizacije za suradnju." Davutoglu je inače snažan zagovornik suradnje Turske s turkofonim državama Središnje Azije koje gledajući iz panturkističke pozicije zajedno s Turskom čine isti civilizacijski krug, zato je i Davutoglu izjavio: "Turska će biti dio obitelji, koja se sastoji od zemalja koje su živjele zajedno ne stoljećima, već milenij." Turski ministar vanjskih poslova opisao je ovaj potez kao "početak dugačkog puta, zajedničkog hoda, ruku uz ruku i rame uz rame".
Pitanje Sirije
Sirijski problem nije se spominjao prilikom potpisivanja memoranduma o razumijevanju. No, ruski ministar Lavrov s Davutogluom je razgovarao o Siriji na trećem sastanku zajedničke tursko-ruske skupine za planiranje, dakle tik prije posljednjih događanja. Iako se dvije strane ne slažu po pitanju sudbine Sirije, obje zemlje tvrde da je njihov glavni prioritet mir i stabilnost u regiji. Dakle, nema nikakvih značajnih pomaka u turskom viđenju sirijskog problema. Da bi situacija bila zanimljivija i Sirija je zatražila priključivanje Šangajskoj organizaciji.
Ono što se sa sigurnošću može ustvrditi jest da najnovija događanja dodatno daju na važnosti zemljama Šangajske organizacije u razrješavanju sirijskog sukoba i započinjanju mirovnog procesa u toj zemlji. Sirijski ministar Ahed al-Zouabi je nedavno izjavio kako Sirija želi da Rusija sudjeluje u obnovi zemlje nakon rješavanja sirijske krize. Približavanjem Turske Šangajskoj organizaciji otvara se prostor za podizanje razine dijaloga i razumijevanja između Turske i Rusije što bi moglo pozitivno utjecati na razrješenje krize.
Istovremeno Turska opet popravlja odnose s Iranom. Ahmadinejad je prije nekoliko dana pohvalio snažne i stabilne odnose između Irana i Turske, rekavši da dvije zemlje dijele zajedničke interese i neprijatelje. "Premda naša stajališta ne mogu biti slična po nekim pitanjima, no to ne može smanjiti brzinu naše suradnje", rekao je Ahmadinejad.
Turski ministar razvoja Cevdet Yilmaz dodao je da Teheran i Ankara dijele iste interese u svim regionalnim i globalnim pitanjima "a čak i ako imamo razlike u mišljenju o nekim pitanjima, Turska priznaje da su budućnost i sudbina dviju zemalja vezane zajedno". Yilmaz je rekao da Turska predstavlja vrata iranskog ulaska na Zapad, a Iran turskog ulaska na Istok.
Indikativno je da Turska jača svoje odnose s prvim sirijskim partnerima i saveznicima.
Turska između Istoka i Zapada
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.