Politička kriza odvija se u maloj afričkoj kraljevini Lesotho, zemlji koja je u potpunosti okružena Južnoafričkom Republikom. O zanimljivoj povijesti i aktualnostima kraljevine Lesotho, nakon pregleda aktualne krize.
Zamjenik premijera Lesothoa, Mothetjoa Metsing, i njegova stranka "Lesotho Kongres za Demokraciju" (LCD), odlučili su istupiti iz vladajuće političke koalicije koju predvodi aktualni premijer Dr. Thomas Thabane.
"Ne možemo više izdržati jednostrane i nedemokratske poteze kakvim se služi uvaženi Dr. Thabane", istaknuo je Metsing za vrijeme novinske konferencije objavljujući izlazak njegove stranke iz vladajuće koalicije. Dakle, ovdje govorimo o unutarnjim frakcijama LCD-a koje se sukobljavaju (što stranku prati već dugi niz godina).
Bitno je spomenuti i što se desilo dan prije, naime, premijer Thabane je bio suočen s glasanjem o nepovjerenju u parlamentu. Kako bi izbjegao tu situaciju, koja očigledno ne bi završila povoljno po njega i njegovu vlast, odlučio je raspustiti parlament na idućih 9 mjeseci.
Dr. Thomas Thabane (L) i Mothetjoa Metsing (D)Takav razvoj situacije jednostavno je morao dovesti do političke krize, ali ona je uskoro i eskalirala. U ranim jutarnjim satima prošle subote vojska je izašla na ulice glavnog grada Maseru. Vojnici su u brzoj akciji okružili policijsku stanicu i rezidenciju premijera Thabanea. Nekoliko sati prekinuto je radio i TV emitiranje, nitko nije znao što se u zemlji događa. Da li je izveden vojni udar? Da li je Thabane i dalje na vlasti?
Tek nešto kasnije ulicama glavnog grada ove planinske kraljevine proširile su se vijesti kako je Dr. Thabane pobjegao u susjednu Južnoafričku Republiku - imajući u vidu kako je Lesotho posve okružen JAR-om, nigdje drugdje zapravo ni nije mogao pobjeći.
Lesotho na karti s istaknutim glavnim gradom Maseru - kraljevina Lesotho, s oko 2 milijuna stanovnika, u potpunosti je okružena Južnoafričkom RepublikomSve u svemu, nakon njegovog bijega, vlast je preuzeo njegov zamjenik Metsing, isti onaj Metsing koji je svoju stranku izvukao iz koalicije nakon nedemokratske suspenzije parlamenta na 9 mjeseci. Dakle, da li se u Lesothou desio vojni udar? Ako se pita Thabanea, on kaže da jest, no tranzicija je očito bila vrlo brza. "Uklonjen sam s vlasti od strane oružanih snaga", poručio je Thabane nakon što se domogao JAR-a.
Nije se to desilo - tvrdi vojska - navode kako su proveli anti-terorističku operaciju ističući kako je mladež Thabaneove stranke, UTTA, krenula s naoružavanjem te kako su planirali izvesti napade na prosvjed koji je bio zakazan za ponedjeljak.
Što kaže jedini susjed? Izgleda kako južnafričke vlasti podržavaju Thabaneovu stranu priče - za vrijeme novinske konferencije u Pretoriji u subotu je istaknuto kako su obrambene snage Lesothoa izvele akciju koja "po svemu sudeći izgleda kao državni udar".
Maseru, glavni grad kraljevine Lesotho"Sukladno tome, Vlada Južne Afrike ima isto stajalište kao i Afrička Unija - ističemo kako neustavna promjena vlasti neće biti tolerirana. Nadalje, Vlada Južne Afrike ovim putem poziva zapovjednika Lesotho vojske da svoje vojnike vrati u vojarne te dopusti da demokratski izabrana vlast nastavi sa svojim radom u kraljevini", istaknuo je šef javne diplomacije u JAR-u, Clayson Monyela.
Sve ukazuje na to kako se ova kriza neće tako brzo riješiti, naročito pošto potez vojske i "ekspresni" državni udar (odmah nakon odlaska Thabanea parlament je nastavio s radom pod vodstvom Metsinga) ne odobrava niti JAR niti Afrička Unija. U narednim danima će se vidjeti hoće li vršiti pritisak na, tehnički gledano, pučističku vlast u Maseruu i da li će se ova situacija dodatno zakomplicirati.
Prema zadnjim informacijama, Thomas Thabane se danas popodne vratio natrag u Lesotho. Pokušao je u zemlju ući i jučer, no zaustavili su ga na granici. No, danas, nakon što se prethodno sastao s predsjednikom JAR-a, Jacobom Zumom, te od njega zatražio čak i slanje vojske u Lesotho, ipak je pušten u zemlju. Mogu li politički rivali postići kompromis? Informacije govore kako ja napetost u glavnom gradu velika, ali za sada nema sukoba.
No, dok čekamo rasplet ove situacije, ovo je idealan trenutak da se osvrnemo na ovu afričku kraljevinu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.