Obavještajne igre na istoku Ukrajine postaju sve uzbudljivije. Taj koloplet se ne prestaje vrtjeti od početka tamošnjeg sukoba, a od prije dva dana dogodio se još jedan spektakularan obrat. Ukrajinski 'Edward Snowden' prebjegao je u redove pobunjenika iz Donbasa. Sa sobom je, dakako, ponio hrpu dokumenata i podataka. Iznova se otvara pitanje tko je iznad sela Grabova u oblasti Donjecka 17. srpnja 2014. oborio 'KLM'-ov zrakoplov MH-17 kada je poginulo 298 ljudi.
U svibnju ove godine pojavile su se informacije o velikoj obavještajnoj provali na istoku Ukrajine. O tome kako je ukrajinska vojska provela posebnu operaciju uništavanja svih materijala koji ukazuju na prisustvo borbenih zrakoplova za obavljanje borbene misije u području sela Grabova 17. srpnja 2014. O tome je bilo riječi i na ovim stranicama. a ovo što se dogodilo krajem prošlog tjedna miriše na nastavak te priče.
Zapadni mediji ignorirali su ove informacije, a do njih je došla i prva ih je objavila on-line redakcija ruskog političkog mjesečnika 'Strogo povjerljivo', koja je o svojem tajanstvenom izvoru navela sljedeće: 'Čovjek koji nam je predao dokumente uvijek se pojavljuje niotkuda i nestaje negdje'.
Vidi:
Velika obavještajna provala na istoku Ukrajine: U Lugansku saznali tko stoji iza ubojstva Motorole, Givija i promatrača OESS-a?
Velika obavještajna provala na istoku Ukrajine (II dio): Objavljeni povjerljivi dokumenti o prikrivanju dokaza o rušenju zrakoplova MH-17
Je li čovjek koji se iznenada pojavljuje i nekamo nestaje baš taj ukrajinski 'Edward Snowden' koji je prebjegao na drugu stranu? Riječ je o potpukovniku Romanu Labusovu, načelniku odjela za šifriranu vezu Službe sigurnosti Ukrajine. Je li Labusov taj tajanstveni čovjek o kojem smo čitali u svibnju? Možda i nije, ali to se ne doima najvažnijim u ovoj priči.
Interesantijom se doima činjenica da se 5. listopada kada je objavljena vijest da je Labusov promijenio stranu, oglasilo Generalno tužiteljstvo DNR tvrdeći da je došlo do novih materijala koji potvrđuju da je iz sela Zarošćinskog u oblasti Šahtjora 17. srpnja 2014. lansirana protuavionska raketa 'Buk'. To je područje u tom trenutku bilo pod kontrolom ukrajinske armije.
'Pored toga imamo potvrdu činjenice da su u incidentu sudjelovali raketaši, pripadnici ukrajinske 156. protuzračne pukovnije', izjavio je Roman Belous, načelnik istražnog odjela u Tužiteljstvu. Prema njegovim riječima Tužiteljstvo izražava spremnost dodatno surađivati s nizozemskim istražnim vlastima, te formirati zajednički istražiteljski tim.
No, što je rekao glavni junak ove priče? 'Ja sam potpukovnik, zapovjednik šifrirano-dokumentarne veze (SBU) i prešao sam na ovu stranu da bih otkrio kriminalna djela vladajuće vrhuške Ukrajine', rekao je Labusov na konferenciji za novinare. On je rođen u Donjecku, a od 2014. bio je raspoređen na dužnost u Mariupolju.
Navodi se da je visoki časnik Labusov predao nekoliko tisuća dokumenata o ukrajinskim obavještajnim aktivnostima u Donbasu. Treba objasniti da se termin šifrirano-dokumentarna veza odnosi na prijenos i prijem šifriranih poruka, onih na papiru, kao i elektronskih. Ovaj termin je dobro poznat među obavještajcima i kontraobavještajcima.
Kroz ruke Labusova su dakle dulje od tri godine prolazile poruke za koje je on znao šifre ili ih je sam šifrirao i slao dalje. Drugo, ukrajinska služba još se oslanja na stare ruske standarde šifriranja, a Rusi su svoju opremu zamijenili prije više od 10 godina. Ukrajinci nisu. Jasno je međutim da rat u Donbasu nije visokotehnološki, kao niti obavještajni rad. Ovaj sukob se valja u blatu, a obavještajni podaci cure, vjerojatno ponajviše usmeno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.