Ukrajinsko rukovodstvo suočilo se s nekoliko različitih i teških izazova u isto vrijeme, jer umjesto jedne oružane pobune sada imaju dvije, a zemlja je na pragu službenog bankrota koji bi mogao biti proglašen već tijekom ovog tjedna.
Brzo rješenje makar jednog od problema olakšalo bi situaciju, no zasad se ne nazire način na koji bi Kijev mogao preuzeti kontrolu na istoku zemlje, što je generator pobune nacionalista na zapadu Ukrajine.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko jučer je objasnio pod kojim uvjetima samoproglašene republike Donjeck i Lugansk mogu računati na provođenje lokalne samouprave regulirane zakonom koji je prije usvojen u parlamentu, napominjući da je to zapravo mirovni plan.
Porošenko je naveo da je riječ o vrlo vrućoj temi, koja zahtjeva mirnu i pažljivu analizu svih točaka aranžmana, te je istaknuo da je Vrhovna rada poslala Ustavnom sudu projekt zakona, no da ga nisu podržale sve stranke koalicije.
'Neke frakcije koje sam smatrao, a i dalje ih smatram svojim partnerima, iznenadno su napale moj mirovni plan. Plan koji su naši europski i američki prijatelji i partneri prepoznali kao jedinu opciju za povratak okupirane oblasti Donbas pod suverenitet Ukrajine, isključivo političko – diplomatskim sredstvima', kazao je Porošenko.
On je naglasio da će pokušati pridobiti sve te delegate za svoj plan i obećao da je autonomija za Donbas izravno skopčana s ispunjavanjem sljedećih uvjeta: Razoružanje svih paravojnih postrojbi, povlačenje ruske vojske, obnavljanje kontrole na cijeloj ukrajinsko-ruskoj granici, te održavanje fer i slobodnih demokratskih izbora.
Porošenko je govoreći na televiziji bio izričit da su u nacrtu Ustava posebni nalozi za lokalne vlasti u Donjecku i Lugansku bitni za povratak tih oblasti pod državnu kontrolu, te da je to u suglasnosti s Minskim sporazumom.
'To ne znači da nekome moramo dati nešto. Naprotiv, danas tamo ne postoji vlast. Tamo je na djelu žestoka kremaljska antiukrajinska propaganda i tamo živi četiri milijuna Ukrajinaca koji se moraju vratiti kući', rekao je Porošenko dodajući da ustavna odredba o posebnom statusu Donjecka i Luganska ne predstavlja prijetnju za Kijev.
Jurij Lutsenko, šef zastupničke skupine 'Blok Petro Porošenko' objasnio je da zakon o posebnom nalogu za lokalne samouprave, te plan ukrajinskog predsjednika o uvjetima njegove provedbe zapravo trebaju 'baciti militante na koljena'.
'Zakon o posebnom nalogu za lokalne samouprave propisuje izbore na tom području tek nakon što ruski vojnici izađu van iz zemlje, a plaćenici polože oružje. Djelovanje zakona je ograničeno na tri godine. Nema govora o nekakvoj trajnoj izmjeni situacije. U tih tri godine oni mogu birati svoje zastupnike odvojeno od Ukrajine, a ja predlažem da zakon bude dopunjen stavkom o budžetskoj samostalnosti', objasnio je Lutsenko.
On je dodao da kada se ukrajinska vojska bude vratila na vanjske granice zemlje da će građani Donbasa ostati u 'karanteni' ukoliko ne budu shvatili da moraju živjeti po općim zakonima države, te je ocijenio da njihova samostalnost nije realna na dulji rok, jer će im trebati novac za popravku cesta, kuća i za životne potrebe.
Doista bi bilo naivno pomisliti da će separatisti prihvatiti Porošenkovu ideju, koja u biti predstavlja poziv na predaju, nakon što su u proteklih godinu i pol uspjeli osvojiti premoć na terenu.
Izaslanik Luganska u Minskim pregovorima Vladislav Dejnego ukratko je objasnio zašto je Porošenkov plan neprihvatljiv, uz opasku da je riječ o imitaciji ispunjenja Minskog sporazuma.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.