X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Drago B.

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

O fenomenu češkog pacifizma

Vojna uzrečica prošlih stoljeća je bila ‘tko kontrolira Češku, kontrolira Europu’, zemlju koja se nalazi u samom srcu europskog kontinenta; zemlju koja prodire ravno u trbuh germanskog 'životnog prostora' i tko je god kroz prošlost kontrolirao današnje češke zemlje, mračio je i oblačio Europom: od pradavnih Kelta, preko germanskih plemena, zatim Franaka, pa Habsburške monarhije, Trećeg Reicha, Sovjetskog saveza i sve do danas kada je Češka u rukama NATO saveza. Stoga bi bilo za očekivati da narod koji nastanjuje tako važno geostrateško područje ima mentalitet ratnika ili sindrom vječnih vojnika; graničara koji u ime 'zapada' ili 'istoka' (ovisno o situaciji) brane taj komad zemlje svete pod svaku cijenu kako bi djeca njihovih gospodara mirno uživala život razvijajući se u miru i blagostanju.

Povijesni pregled zapadnih invazija Rusije i rasturanja slavenskih identiteta Europe

Posljednjih godina Europu se straši pretpostavkama o navodnoj ruskoj invaziji Europe; o ruskim tenkovima na rimskim trgovima, bečkim parkovima ili pariškim poljanama. Od Londona do Istanbula se širi panika od ruske prijetnje, iako razlog i motiv invazije nikada nisu navedeni niti je normalnoj osobi dokučivo zbog čega bi ruski mladići jurišali na, recimo Amsterdam ili Veneciju.

O paničnoj turskoj ponudi da oni podmire grčki dug MMF-u

I dok je Atena odbila platiti oko 1,6 milijardi eura duga Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) u međuvremenu se javila neočekivana pomoć iz pravca – Turske. Naime, Ertugrul Kurkcu, član turske ljevičarske Narodne demokratske stranke (HDP) je u ponedjeljak izjavio kako bi Turska, u ime dobrosusjedskih odnosa, mogla ponuditi platiti grčke dugove u traženom iznosu od 1,6 milijardi eura.

Manje poznate vojne teme: Fratricid, prijateljska vatra i kolateralne žrtve - Kada se suborce ubija slučajno, a kada namjerno?

Jedan od najkompleksnijih problema koji je pratio vojne sukobe, te ujedno jedna od najslabije istraženih tema jest problem fratricida ili takozvane 'prijateljske vatre' - slučaja kada vojnici pobiju vlastite suborce ili svoje saveznike. Do ovakvih situacija najčešće dolazi slučajno; nenamjerno zbog pogrešnog pozicioniranja i pogrešne identifikacija, zbog loše koordinacije i slabe komunikacije unutar vlastitih redova radi čega dolazi do netočnog identificiranja.

Ekonomska kriza kao refleksija krize unutar nas samih - nije gotovo

Kao ljudi nastojimo postići dvije stvari istovremeno: sa jedne strane se želimo smatrati dobrim osobama i osjećati ugodno, dok sa druge strane pokušavamo biti uspješni i popularni koristeći neiskrene metode. A zahvaljujući našoj sposobnosti racionalizacije u isto vrijeme možemo činiti oboje: možemo varati i u isto se vrijeme osjećati sasvim u redu.

Analiza: Mađarski fašizam kao plodno tlo za teritorijalno ekspanzionističku ideologiju u samom srcu Europe

Posljednje desetljeće diljem Europe poprilično nezamjetno prolazi činjenica kako mađarsku političku scenu sve više preuzima Jobbik, profašistička stranka krajnje desnice poznata po svojim vrlo otvorenim antisemitskim stavovima i fizičkim napadima na Rome. Jobbik je također specifičan i po zagovaranju uspostave Nagy Magyarorszag (Velike Mađarske), države koja bi obuhvaćala cijelu Slovačku, Hrvatsku izuzev Istre i Dalmacije, kao i dijelove Rumunjske, Ukrajine, Austrije i Srbije točnije Vojvodinu.

Psihološko ratovanje nekoć i danas

Sa samo 168 vojnika, 27 konja i jednim topom španjolski konkvistador Francisco Pizarro je u 16. stoljeću uspio pokoriti cijelo carstvo Inka. Ova je činjenica pri tome još fascinantnija ako uzmemo u obzir kako historijska demografija procjenjuje da je ovo bogato južnoameričko carstvo u trenutku Pizzarova pohoda brojalo nevjerojatnih 20 milijuna ljudi.

Beringov prolaz: 3600 km duga dalekoistočna NATO-ruska granica

Na sredini Beringovog prolaza, pomorskog tjesnaca koji razdvaja Sjevernu Ameriku i Aziju nalazi se otočje Diomeda. Navedeno otočje sačinjavaju dva otoka: Velika i Mala Diomeda. Velika Diomeda (ili Ratmanov otok) je ruski teritorij, dok je Mala Diomeda (ili Krusensternov otok) američki teritorij.

Kraj