Matteo Ristić
Gehlen Org: Tajna veza CIA-e i nacista - Kako su dužnosnici poraženog Trećeg Rajha oblikovali obavještajne službe nove super-sile
1944. godine mnogi vrhovni nacistički generali u vojsci Adolfa Hitlera su shvatili da je rat izgubljen te su počeli poduzimati korake kako bi osigurali vlastitu sigurnost. Među visokim čelnicima koji su odlučili preuzeti stvari u svoje ruke su bili Martin Bormann i Heinrich Himmler.
• Matteo RistićOd grčke vatre do turskih pohoda: Bizant - moćno srednjovjekovno carstvo između Istoka i Zapada
476. godina poslije Krista se obično navodi kao datum pada Zapadnog Rimskog Carstva, no njegova istočna polovica je nastavila egzistirati sljedećih tisuću godina u obliku Bizanta, moćnog srednjovjekovnog carstva sa središtem u Konstantinopolu, današnjem Istanbulu.
• Matteo RistićPovijest Pretorijanske garde: Elitni i kontroverzni čuvari rimskih careva
Istovremeno služeći kao tajna služba, specijalne snage i urbanistički administratori, rimska Pretorijanska garda je bila jedna od najprestižnijih vojnih postrojbi na svijetu. Ovi odabrani vojnici su danas najpoznatiji po tome što su služili kao tjelesni čuvari rimskih careva, ali su također bili jedinica koja je pokrivala cijeli niz funkcija Carstva.
• Matteo RistićJoseph Goebbels: Priča o majstoru propagande koji je od njemačkog naroda stvorio fanatične naciste
18. veljače 1943. milijuni Nijemaca su preko radija slušali kako ministar propagande nacističke Njemačke, Paul Joseph Goebbels održava u Berlinu svoj najpoznatiji govor koji će otići u povijest.
• Matteo RistićErwin Rommel: Priča o Pustinjskoj Lisici, jednom od najvećih generala svih vremena
14. listopada 1944. dvoje nacističkih časnika su se pojavili na vratima feldmaršala Erwina Rommela, jednog od najsposobnijih i najcjenjenijih generala Drugog svjetskog rata koji je zbog svojih vojnih uspjeha protiv Saveznika u Sjevernoj Africi dobio nadimak Pustinjska Lisica.
• Matteo RistićŠvicarska garda: Misteriozna elitna vojska Rimskog Pape
Svakome tko posjeti Vatikan zapne za oko uočljivi kontingent sigurnosnog osoblja u uniformama i oružjem iz XVI. stoljeća. Iako snažno podsjećaju na ljubitelje festivala Renesanse, radi se o visoko istreniranoj jedinici sastavljenoj od vrhunskih bivših švicarskih vojnika.
• Matteo RistićOd mutnih poslova do korupcijskih skandala: Lobistička borba pro-Gulenovih i pro-Erdoganovih interesnih skupina u Washingtonu
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i njegova sverastuća vojska lobista zadnjih godinu dana intenzivno radi na tome kako bi uvjerili američke vlasti da okrenu leđa Erdoganovom bivšem savezniku, a sada gorućem rivalu Fethullah Gulenu. Ankara optužuje turskog klerika za stajanje iza državnog udara 2016.
• Matteo RistićZašto Moskva podržava tursku invaziju u Sjevernoj Siriji i koji će biti sljedeći potez turske vojske?
Polovicom ožujka 2018. turska vojska i njezini plaćenici, tzv. Slobodna sirijska vojska (FSA), su nakon dva mjeseca borbi uspjeli ući u sirijski grad Afrin.
• Matteo RistićZašto je nordijska mitologija toliko fascinirala naciste?
Nakon Drugog svjetskog rata, nordijska mitologija postala je usko povezana s nacizmom te raznim neonacističkim, neofašističkim i probijačkim pokretima. Snažna povezanost nacističke Njemačke s proto-germanskom mitologijom je uvelike odgovorna za činjenicu da ista danas uživa kontroverznu reputaciju.
• Matteo RistićPriča o emancipaciji žena i YPJ-u: Borbena feministička revolucija u Rojavi
Rojava, novoosnovana kurdska regija u Siriji, postala je poprištem žestokih borbi u ljeto 2014. između Islamske Države i kurdskih YPG (Jedinica Narodne Zaštite) i YPJ (Jedinica Ženske Zaštite) snaga.
• Matteo RistićIzvoz salafističke ideologije i radikalizacija europskih muslimana
S masovnom imigracijom i priljevom milijuna izbjeglica, Europa se zadnja dva desetljeća suočava s gorućim izazovom; porastom radikalizacije među europskim muslimanima. Brojni su razlozi manjka integracije stranaca, a jedan od njih, iako vrlo opasan, i dalje ne privlači dovoljno pažnje od strane medija i političkih elita.
• Matteo RistićEnergetski interesi u Svetoj Zemlji: Kako je plin u vodama Gaze postao epicentar međunarodnog sukoba na Bliskom istoku (2.dio)
Novoizabrana vlada premijera Benjamina Netanyahua je 2009. godine naslijedila pregovarački zastoj oko plinskih depozita u Gazi te energetsku krizu koja se samo zaoštrila kada je Arapsko Proljeće u Egiptu prekinulo 40% opskrbe plinom.
• Matteo RistićEnergetski interesi u Svetoj Zemlji: Kako je plin u vodama Gaze postao epicentar međunarodnog sukoba na Bliskom istoku (1.dio)
Kada se dublje zagrebe ispod površine geostrateških odnosa, može se razumjeti da su gotovo svi trenutni ratovi, ustanci i drugi sukobi na Bliskom istoku povezani jednom niti, a to je borba za prevlast nad pronalaženjem, iskorištavanjem i prodajom fosilnih goriva i ostalih resursa. To se može vidjeti u slučaju rata u Siriji u kojoj se Katar i Iran, oboje bogati plinom, bore za dvije različite rute kojima bi se isti dostavljao Europi.
• Matteo RistićOd zapovjednika specijalnih postrojbi do kontroverznog političara današnjice: Tko je Benjamin "Bibi" Netanyahu?
Za jedne ratni heroj i jaki lider, za druge korumpirani ekstremist i ratni huškač, Benyamin Netanyahu je danas jedna od najkontroverznijih političkih ličnosti današnjice. Od vođe tima elitnih izraelskih komandosa Sayeret Matkala, gdje je sudjelovao u brojnim operacijama oslobađanja taoca te vojnim akcijama u Egiptu, Libanonu i Siriji, preko političkih pregovora s Yasserom Arafatom pa sve do ratova s Hamasom, Netanyahu je simbol i ikona cijele jedne epohe.
• Matteo RistićIduća ruska dilema: Kako vojni uspjeh u Siriji pretvoriti u trajni utjecaj na Bliskom istoku?
Kada je Rusija pokrenula vojnu kampanju u Siriji prije dvije godine, Vladimir Putin je nastojao spasiti svog saveznika od neizbježnog kolapsa i probiti rusku međunarodnu izolaciju uslijed krize u Ukrajini. No sada je očigledno da je Rusija postigla i puno više, afirmirajući se kao ključni akter na Bliskom istoku i kao posrednik između mnogih ključnih igrača - od Irana i Saudijske Arabije pa sve do Turske i Izraela.
• Matteo RistićOzbiljan izazov GCC-u: Nužnost strukturnih reformi i iranska potpora za šijitske pobune u Zaljevu
Članovi Vijeća za suradnju arapskih zemalja Zaljeva (GCC) su zadnjih nekoliko godina započeli s implementacijom velikih reformi kako bi se prilagodili ekonomskim i političkim izazovima budućnosti. Smanjenje prihoda od nafte je dovelo neke od tih zemalja, čije gospodarstvo uveliko ovisi o energetskim resursima, na rub gospodarske krize.
• Matteo RistićTreća Intifada na pomolu
Američki predsjednik Trump je priznao Jeruzalem kao glavni grad Izraela. Kada je prošli tjedan najavio svoju odluku, naišao je na brojne kritike međunarodne zajednice i zemalja Bliskog istoka koje su upozorile na nepredvidljive posljedice takvog čina: od trajnog ugrožavanja izraelsko-palestinskog sporazuma, preko građanskih nemira pa sve do Izbijanja Treće Intifade.
• Matteo RistićBudućnost Katara: Do kada će mala petromonarhija odolijevati pritiscima Saudijske Arabije?
Odluka Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta kao i nekoliko drugih država da prekinu ovoga ljeta diplomatske veze s Katarom je za mnoge bila iznenađenje i sok. No kada se malo zagrebe ispod kompleksnih dinamika i odnosa Bliskog istoka, situacija postaje puno jasnija i może se razumjeti zašto je spor nastao te što se może očekivati u budućnosti.
• Matteo RistićAnaliza: Sektaška politika na Bliskom istoku
Kada se govori o odnosima na Bliskom istoku, religijske sekte imaju ključnu ulogu u oblikovanju unutarnje i vanjske politike regionalnih aktera. To je postalo očito posebice s Arapskim proljećem i izbijanjem rata u Siriji i susjednom Iraku.
• Matteo RistićPost ISIL-ovo doba: Kakva budućnost čeka Irak?
Zadnjih godinu dana i više, postalo je jasno kako je poraz Islamske države (IS) samo pitanje vremena. I dok je fokus bio usmjeren na borbu protiv terorista, malo pažnje se posvećivalo što učiniti kada ISIL konačno bude poražen.
• Matteo RistićGlobalne migracije terorističke prijetnje: Postaje li južni Tajland novo uporište Islamske Države?
U trenucima kada se mediji usredotočuju na propale države islamskog svijeta poput Afganistana, Iraka, Libije, Sirije i Jemena, Tajland često ne privlači istu količinu međunarodne pažnje. Iako većinski budistička zemlja, Tajland se suočava s jednom od najdužih islamskih pobuna u Aziji.
• Matteo RistićIslam i kriza identiteta u Indoneziji
Od militantnosti na južnim Filipinima do fundamentalističkih propovjednika koji se sklanjaju u Maleziji, politizirani oblici konzervativnog islama su u porastu u jugoistočnoj Aziji. Podržani od strane vlada i lokalnih elita koji žele crpiti legitimitet i lokalnih tradicija može se primijetiti kako se ekstremistička misao sve više širi među mladima diljem regije.
• Matteo RistićStvarna snaga kineske meke moći
Zadnja dva desetljeća Kina je sprovela radikalne ekonomske politike koje su joj omogućile gospodarski rast bez presedana. S ekonomskom snagom rastao je i politički utjecaj te je službeni Peking danas postao globalni igrač koji je u stanju uspješno parirati Zapadu u brojnim međunarodnim pitanjima.
• Matteo RistićVojni udar u Zimbabveu i uloga Kine: Veza između Pekinga i Hararea
Vijest da je general Constantino Chiwenga posjetio Kinu samo nekoliko dana prije vojnog udara u Zimbabveu bila je slučajnost koja nije prošla nezapaženo. Također, na međunarodnoj sceni je došlo do špekulacije nakon što je Kina priopćila kako pomno promatra razvoj situacije, ali istovremeno nije osudila uklanjanje predsjednika Roberta Mugabea s vlasti.
• Matteo RistićShir Hever i politička ekonomija izraelske okupacije: Zašto Izrael i dalje okupira Palestinu?
Shir Hever, radikalni izraelski ekonomist je nedavno napisao članak koji postavlja pitanje: "Zašto Izrael i dalje okupira Palestinu?" To je također jedno od glavnih pitanja u njegovoj zadnjoj knjizi "The Political Economy of Israel's Occupation: Beyond Mere Exploitation", koja predstavlja ambiciozni rad na temu političke ekonomije okupacije.
• Matteo Ristić